Bez PIT od odszkodowania od gminy za opóźnienie w eksmisji

Właściciel mieszkania nie musi płacić podatku od odszkodowania ?od gminy, która nie ma lokalu socjalnego dla lokatora z orzeczoną eksmisją.

Publikacja: 26.06.2014 10:10

Bez PIT od odszkodowania od gminy za opóźnienie w eksmisji

Foto: www.sxc.hu

Dobra wiadomość dla wszystkich właścicieli, którzy nie mogą się uwolnić od lokatorów chronionych przed eksmisją na bruk. Wczoraj Naczelny Sąd Administracyjny (sygnatura akt II FSK 1783/12) wydał precedensowe orzeczenie w sprawie opodatkowania przysługującego im odszkodowania. Uznał, że nie muszą się rozliczać z fiskusem.

Z podatkiem czy bez

Kanwą sprawy była interpretacja podatkowa. O jej wydanie wystąpił obywatel USA. Wyjaśnił, że na stałe mieszka w Stanach, tam rozlicza się z podatków. W Polsce ma lokal, którego jest właścicielem. Z wniosku wynikało, że mieszkanie zajmuje lokator, wobec którego sąd orzekł eksmisję. W wyroku przyznał mu prawo do lokalu socjalnego. Dlatego jego eksmisja  została wstrzymana do czasu, gdy właściwa gmina nie przedstawi mu oferty zawarcia umowy najmu lokalu socjalnego.

Okazało się, że gmina nie ma lokalu socjalnego. Sytuacja była patowa. Do czasu jego znalezienia orzeczona eksmisja nie mogła być wykonana. Właściciel mieszkania postanowił skorzystać z przysługującego mu prawa i wystąpił przeciwko gminie, zobowiązanej do dostarczenia lokatorowi lokalu socjalnego, o wypłatę odszkodowania. Taką możliwość przewiduje art. 18 ust. 5 ustawy z 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego. Stanowi, że gdy gmina nie dostarczyła lokalu socjalnego osobie uprawnionej do niego z mocy wyroku, właścicielowi przysługuje roszczenie odszkodowawcze na podstawie kodeksu cywilnego.

Wnioskodawca wyjaśnił, że gmina odmówiła dobrowolnej zapłaty odszkodowania. Spodziewa się jednak, że dostanie  je na podstawie wyroku lub ugody sądowej. Zapytał, czy będzie wolne od PIT. Sam uważał, że tak.

Innego zdania był fiskus. Wyjaśnił, że do odszkodowania, o które pyta podatnik, nie ma zastosowania zwolnienie z art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT. Obejmuje ono bowiem tylko te, których wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych. Przepis art. 18 ust. 5 ustawy o ochronie praw lokatorów regulują tylko możliwość wystąpienia o odszkodowanie. W jego ocenie sporne odszkodowanie należy rozpatrywać w kontekście art. 21 ust. 1 pkt 3b lit. b) ustawy o PIT. A ten stanowi, że ze zwolnienia nie korzystają odszkodowania za utracone korzyści.

Sądy: jest zwolnienie

Tej wykładni nie potwierdziły sądy administracyjne. Sąd kasacyjny wytknął urzędnikom, że błędnie odmówili zastosowania zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT. Jak tłumaczył sędzia NSA Bogdan Lubiński, sporne odszkodowanie w pełni korzysta ze zwolnienia przewidzianego w tym przepisie.  Za taką interpretacją przemawia ratio legis zwolnienia oraz orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego. Wyrok jest prawomocny.

Robert? Krasnodębski, radca prawny, partner w kancelarii Weil, Gotshal & Manges

Ustawa o PIT przewiduje zwolnienie dla odszkodowań i zadośćuczynień enumeratywnie wskazanych w art. 21.  Zasadniczo obejmuje ono zarówno rekompensatę rzeczywistego uszczerbku majątkowego, jak i utraconych korzyści. Część odszkodowania z tytułu utraconego zysku, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy, została wyłączona ze zwolnienia, jeśli chodzi o  tzw. inne odszkodowania lub zadośćuczynienia otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sądowej. Odszkodowania wymienione w  pozostałych jednostkach redakcyjnych art. 21 ustawy korzystają ze zwolnienia w pełnej wysokości. Istotne jest prawidłowe zidentyfikowanie źródeł powstania odszkodowania. A to, że zasądzone zostało wyrokiem sądowym, nie pozbawia zakwalifikowania go do tych, których wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost ze stosownych przepisów.

Dobra wiadomość dla wszystkich właścicieli, którzy nie mogą się uwolnić od lokatorów chronionych przed eksmisją na bruk. Wczoraj Naczelny Sąd Administracyjny (sygnatura akt II FSK 1783/12) wydał precedensowe orzeczenie w sprawie opodatkowania przysługującego im odszkodowania. Uznał, że nie muszą się rozliczać z fiskusem.

Z podatkiem czy bez

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem