Tak zakłada projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, nad którym pracuje resort finansów. Rada Ministrów ma przyjąć projekt jeszcze w 2024 r. Potem nowe przepisy musi uchwalić Sejm.
MF twierdzi, że proponowane zmiany mają m.in. uporządkować przepisy podatkowe w ramach budowy prostego, przyjaznego i zrozumiałego systemu podatkowego. Można je podzielić na korzystne oraz niekorzystne dla podatników. Te drugie już opisywaliśmy na łamach „Rz” i na rp.pl.
Czytaj więcej
Przedsiębiorcy, którzy korzystają z ulgi IP Box, będą musieli zatrudniać pracowników. Mogą się też pogorszyć zasady rozliczeń w fundacjach rodzinnych.
Wśród zmian korzystnych dla podatników najważniejsza dotyczy rozszerzenia zwolnienia przedmiotowego w CIT. Zwolnieniem objęte mają być dochody wszystkich organizacji pozarządowych wymienionych w art. 3 ust. 2 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, czyli m.in. fundacji i stowarzyszeń w części przeznaczonej na działalność określoną w art. 4 ustawy OPP (sfera zadań publicznych) z wyłączeniem działalności gospodarczej.
Ministerstwo chce także zrównać sytuację podatkową osób otrzymujących świadczenie wypłacane na zaspokojenie potrzeb rodziny. Na opodatkowanie nie będzie miał już wpływu ustrój majątkowy pomiędzy małżonkami. Zwolnieniem podatkowym będą także objęte zapomogi otrzymywane z powodu trudnej sytuacji materialnej.