KSeF – kogo można upoważnić do dostępu do systemu

Z Krajowego Systemu e-Faktur, a więc z prawa do wystawiania i otrzymywania faktur w tym systemie można korzystać na mocy uprawnień właścicielskich lub dzięki uprawnieniom nadanym przez inną osobę lub podmiot.

Publikacja: 10.06.2024 04:30

KSeF – kogo można upoważnić do dostępu do systemu

Foto: Adobe Stock

KSeF czyli Krajowy System e-Faktur to system teleinformatyczny, który ma służyć do wystawiania, otrzymywania i przechowywania faktur ustrukturyzowanych (czyli e-faktur, faktur elektronicznych). Dzięki niemu każda e-faktura wystawiana przez przedsiębiorcę będzie trafiała do odbiorcy właśnie za pośrednictwem tego systemu. Ma to ujednolicić sposób rozliczania się pomiędzy przedsiębiorcami, usprawnić komunikację między podatnikami a administracją podatkową oraz zapobiegać ewentualnym oszustwom podatkowym.

Od 1 lipca 2024 r. KSeF miał być obowiązkowy, z wyjątkiem małych i średnich przedsiębiorstw zwolnionych z VAT, gdzie wprowadzenie tego systemu planowano na 1 stycznia 2025 r. Założenia te okazały się jednak nieaktualne, o czym na początku bieżącego roku poinformował minister finansów, uzasadniając takie działania koniecznością przeprowadzenia audytu systemu. Na briefingu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał natomiast, że audyt wykazał liczne błędy systemowe KSeF. Stąd konieczne jest rozpoczęcie całego procesu niemalże od początku, tj. od zbudowania nowej architektury systemu, która z kolei będzie podstawą do opracowania nowego oprogramowania. W tak zaistniałej sytuacji zdecydowano się na to, aby ustalić dwa terminy wejścia w życie Krajowego Systemu e-Faktur, tj.:

Pozostało 80% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?