KSeF dobrowolny? To miałoby sens w oczekiwaniu na standard UE

Choć resort finansów zakończył konsultacje w sprawie e-fakturowania, to kwestia daty uruchomienia systemu KSeF wciąż jest dyskusyjna.

Publikacja: 26.03.2024 04:30

KSeF dobrowolny? To miałoby sens w oczekiwaniu na standard UE

Foto: Adobe Stock

Po zakończonych w ubiegłym tygodniu konsultacjach w sprawie Krajowego Systemu e-Faktur Ministerstwo Finansów wydało komunikat podsumowujący. Wynika z niego, że zamierza uruchomić system dla wszystkich podatników jednocześnie, a nie – jak niektórzy postulowali – stopniowo dla różnych grup przedsiębiorców.

W najbliższych dniach MF ma opublikować projekty aktów prawnych, które by regulowały niektóre techniczne kwestie związane z wdrażaniem systemu. Na przełomie kwietnia i maja ma być podany termin uruchomienia systemu. Jak wcześniej zastrzegało ministerstwo, termin ten jest uzależniony od wyników trwającego jeszcze audytu technicznego.

Czytaj więcej

Firmy wolą KSeF na raty, eksperci odradzają

„Wykluczeni cyfrowo” dostaną więcej czasu na KSeF

Z tego samego komunikatu można się dowiedzieć, że start nowego systemu fakturowania dla celów VAT nie dla wszystkich będzie musiał nastąpić tego samego dnia. Początkowo ma obowiązywać okres przejściowy dla podatników – jak to określiło MF – „wykluczonych cyfrowo”. Przez jakiś czas będą oni mogli wystawiać faktury poza systemem KSeF, nawet papierowe. „Proponowane rozwiązanie dotyczy sytuacji, gdy żadna z wystawianych u takich podatników faktur nie przekracza kwoty 450 zł, do sumy wartości 10 tys. zł miesięcznie” – pisze resort w komunikacie.

Jak przyznaje Janina Fornalik, doradca podatkowy i partner w MDDP, termin uruchomienia KSeF to jedna z najważniejszych kwestii z nim związanych.

– Biorąc pod uwagę, że prawdopodobnie dopiero w czerwcu poznamy ostateczny kształt aktów prawnych regulujących techniczną stronę funkcjonowania systemu, należałoby przewidzieć rozsądne vacatio legis, najlepiej dłuższe niż pół roku – postuluje ekspertka, wskazując, że mogłoby to nastąpić w 2025 r., ale niekoniecznie na jego początku. Zauważa, że z ostatnich konsultacji wynika prawdopodobieństwo zmiany pewnych parametrów technicznych KSeF.

– Tym bardziej należałoby zapewnić odpowiednio długi okres przygotowawczy. To ważne szczególnie dla dużych firm, które są w trakcie przebudowy swoich systemów fakturowych czy księgowych pod kątem e-fakturowania – zauważa Janina Fornalik.

Czytaj więcej

KSeF wejdzie w życie jeszcze później? Ma być dobrze rozpropagowany

Polski KSeF ma się różnić od unijnego systemu e-faktur

Z kolei Maciej Grochulski, doradca podatkowy i partner w kancelarii Paczuski Taudul, zwraca uwagę, że wiele firm, także dużych, dość sceptycznie podchodzi do szybkiego uruchomienia KSeF, także ze względu na ryzyko poniesienia podwójnych kosztów wdrożenia systemu.

– Firmy te boją się wydawać duże pieniądze na coś, co za kilka lat może być bezużyteczne. Konkretnie chodzi o unijny system e-fakturowania VIDA, nad którym intensywnie pracuje Komisja Europejska – zauważa Grochulski. I proponuje, by rozważyć opcję wprowadzenia KSeF, ale przez pierwsze kilka lat na zasadzie dobrowolności. – Ten czas MF mogłoby wykorzystać nie tylko na dopracowanie systemu, ale też na jego zbliżenie do rozwiązań, które będą funkcjonować w UE – postuluje ekspert.

Obaw związanych ze zgodnością polskiego systemu z unijnym nie kryje także Janina Fornalik.

– Z wstępnych informacji z KE wynika, że format techniczny (tzw. schema) unijnego systemu e-faktur ma być inny niż polskiego KSeF.

To sprawia, że wciąż aktualne jest pytanie o harmonizację obu systemów i ryzyko ponoszenia podwójnych kosztów, gdyby wdrożony już KSeF trzeba było poważnie modyfikować pod kątem VIDA – dodaje.

Zresztą poniesienie dodatkowych kosztów wdrożenia KSeF może wynikać nie tylko z powodów różnic z przyszłym systemem europejskim. Zapowiadają się też zmiany techniczne w polskiej wersji systemu w stosunku do tego, co zapowiadano wcześniej. Sygnały płynące wcześniej z MF sugerowały, że faktury dla odbiorców masowych (np. klientów firm telekomunikacyjnych czy energetycznych) będą mogły być wystawiane poza systemem.

Z ustaleń poczynionych podczas ostatnich konsultacji wynika jednak, że mają one być wstawiane w KSeF, a klient niebędący podatnikiem VAT ma otrzymywać tzw. wizualizację faktury – papierową lub elektroniczną.

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego