Cesję leasingu rozliczamy w biznesie

Fiskus chce, aby przedsiębiorcy na ryczałcie płacili od odstępnego za cesję umowy leasingowej samochodu taki podatek jak z podstawowej działalności.

Publikacja: 16.02.2024 09:20

Cesję leasingu rozliczamy w biznesie

Foto: Adobe Stock

Na ryczałcie mamy dziesięć stawek podatku, od 2 do 17 proc. Którą zastosować przy cesji praw do leasingu samochodu? – pytają czytelnicy.

– Żadna stawka nie pasuje do takiej transakcji – mówi dr Piotr Sekulski, doradca podatkowy w kancelarii Outsourced.pl. Podkreśla, że cesje praw do umów leasingu operacyjnego samochodów są popularne w biznesie, a kwoty odstępnego wynoszą najczęściej kilkadziesiąt tysięcy złotych. Kwestia ich opodatkowania jest więc niebagatelna.

Jakie przedsiębiorcy mają koncepcje? Niektórym zależy na tym, żeby w ogóle nie rozliczać cesji leasingu w biznesie. Twierdzą, że odstępne to przychód z praw majątkowych, który jest opodatkowany według skali PIT.

Czytaj więcej

Cesja innemu leasingobiorcy nie pozbawia podatkowych korzyści

Jaka stawka podatku na cesję leasingu samochodu

Co to może dać przedsiębiorcy? Jeśli zarabia tylko na działalności rozliczanej ryczałtem, a za cesję dostanie np. 25 tys. zł, nie zapłaci w ogóle podatku (bo nie przekroczy kwoty wolnej od PIT).

Fiskus nie zgadza się jednak na takie rozwiązanie. „Wartość odstępnego stanowi przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej podlegający opodatkowaniu ryczałtem” – czytamy w interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (nr 0112-KDIL2-2.4011.688.2022.1.IM).

Skoro cesja musi być opodatkowana w biznesie, to może chociaż jedną z niższych stawek, a konkretnie 3 proc., taką jak przy sprzedaży środków trwałych?

Na taki pomysł wpadł właściciel firmy remontowo-budowlanej, który pozbywał się leasingowanego auta. Skarbówce się jednak to nie spodobało. Podkreśliła, że samochód używany na podstawie umowy leasingu operacyjnego nie jest środkiem trwałym. Cesja nie jest sprzedażą środka trwałego, przedsiębiorca nie może więc zastosować 3-proc. stawki podatku – czytamy w interpretacji nr0115-KDIT1.4011. 442.2022.1.MR.

Kolejna koncepcja: 8,5-proc. podatek przewidziany dla działalności usługowej (niewymienionej w innych punktach art. 12 ust. 1 ustawy o ryczałcie).

– Wielu przedsiębiorców stosuje taką stawkę, fiskus jednak też się na nią nie zgadza. Do cesji nie pasuje również 10-proc. stawka obowiązująca przy odpłatnym zbyciu praw majątkowych będących wartościami niematerialnymi i prawnymi. Przepisy nie wymieniają bowiem w katalogu takich wartości prawa do umowy leasingu operacyjnego – mówi Piotr Sekulski.

Problemy z opodatkowaniem odstępnego za cesję leasingu auta

Jak w takim razie opodatkować odstępne? Nie ma dla niego odrębnej regulacji, trzeba więc rozliczyć je tak, jak przychody z podstawowej działalności – twierdzi skarbówka.

– Oznacza to, że od odstępnego może być nawet 17-proc. podatek (taki jest u wykonujących wolne zawody, np. prawników, maklerów czy tłumaczy) – mówi Piotr Sekulski.

Podkreśla, że przedsiębiorcy na ryczałcie sporo tracą na opodatkowaniu cesji (szczególnie tak wysokim), bo przecież nie mogli zaliczać rat leasingowych do kosztów (tak jak firmy na skali bądź liniówce).

– Dodatkowy problem mają ci, którzy są na różnych stawkach podatku, np. informatycy. Fiskus uważa, że muszą rozliczyć cesję proporcjonalnie, czyli określony na podstawie przychodów procent odstępnego na jednej stawce, a pozostały na drugiej. Przepisy nie określają jednak zasad takiego rozliczenia. Nie wiadomo, czy należy się odnosić do przychodów z całego roku, z okresu leasingowania samochodu czy z miesiąca, w którym doszło do cesji. Najbezpieczniejsze wydaje się ostatnie rozwiązanie, ale nie ma gwarancji, czy fiskus nie będzie miał innego zdania – podsumowuje Piotr Sekulski.

Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność