Darowizna poleasingowego auta najbliższej rodzinie bez PIT

Przedsiębiorca nie zapłaci podatku, jeśli zamiast sprzedawać wykupiony z leasingu samochód, daruje go rodzinie.

Publikacja: 02.02.2024 03:00

Darowizna poleasingowego auta najbliższej rodzinie bez PIT

Foto: moto.rp.pl

Co zrobić, żeby pozbyć się poleasingowego auta i nie zapłacić podatku? – pytają przedsiębiorcy. Przekazać je w darowiźnie – odpowiada fiskus.

Spójrzmy na najnowszą interpretację dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Wystąpił o nią przedsiębiorca zajmujący się pośrednictwem handlowym oraz transportem. W działalności wykorzystywał leasingowany samochód osobowy. Umowa się skończyła i wykupił auto. Nie wprowadzał go już jednak do firmy i nie rozliczał w niej żadnych wydatków na eksploatację pojazdu.

Teraz przedsiębiorca chce się go pozbyć. Zamierza darować samochód małżonkowi (z którym ma rozdzielność majątkową) i pyta, czy musi naliczyć przychód i zapłacić podatek od dochodu.

Co na to fiskus? Przypomniał o obowiązującym od 1 stycznia 2022 r. (wprowadzonym przez Polski Ład) przepisie, który nakazuje wykazanie w firmie przychodu z odpłatnego zbycia poleasingowych rzeczy. Wynika z niego, że przedsiębiorca, który wykupi samochód z leasingu i przeznaczy go na prywatne potrzeby, i tak musi rozliczyć jego sprzedaż w działalności (chyba że zaczeka aż sześć lat). Od dochodu z transakcji zapłaci PIT (a także składkę zdrowotną).

Przepis mówi o odpłatnym zbyciu poleasingowego auta

Czy tak będzie w opisanej sytuacji? Nie, bo przepis (konkretnie jest to art. 14 ust. 2 pkt 19 ustawy o PIT) stanowi o przychodzie z odpłatnego zbycia. Natomiast darowizna jest czynnością nieodpłatną. Darczyńca nie otrzymuje bowiem żadnych wartości pieniężnych ani innego przysporzenia majątkowego – podkreślono w interpretacji.

Czytaj więcej

Darowizna samochodu wykupionego z leasingu bez VAT

Oznacza to, że przedsiębiorca nie musi wykazywać przychodu. „Przekazanie samochodu w drodze darowizny nie będzie wywoływało skutków podatkowych u darczyńcy. Opisana czynność prawna będzie obojętna podatkowo” – stwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (interpretacja nr 0114-KDIP3-2.4011.1002.2023.3.JK3).

...a darowizna samochodu po leasingu jest nieodpłatna

To nie jest pierwsza korzystna dla przedsiębiorców interpretacja w sprawie darowizny poleasingowych samochodów. Kilka miesięcy temu fiskus zajął się rozliczeniem aut używanych w spółce cywilnej. Wzięła ona w leasing operacyjny trzy samochody osobowe. Po zakończeniu umowy i wykupieniu pojazdów zostały wycofane z majątku spółki i przekazane na potrzeby prywatne wspólników. Zawarli oni umowę o zniesieniu współwłasności samochodów. W jej rezultacie każdy z nich stał się wyłącznym właścicielem jednego pojazdu. Auta zostały zarejestrowane i są używane na cele prywatne.

Jeden ze wspólników chce dokonać darowizny pojazdu. Czy będzie musiał wykazać przychód z tego tytułu i zapłacić PIT? „Planowana darowizna samochodu wykupionego z leasingu nie spowoduje u Pana powstania opodatkowanego przychodu” – stwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (interpretacja nr 0114-KDIP3-2.4011.340.2023. 5.MR).

Preferencje
Zwolnienie dla najbliższych

Darowizna poleasingowego samochodu rodzinie to sposób na uniknięcie PIT przez darczyńcę. Obdarowany też go uniknie, jeśli zaczeka ze sprzedażą auta pół roku (licząc od końca miesiąca, w którym je dostał). Ale czy nie będzie musiał zapłacić innej daniny, czyli podatku od spadków i darowizn? Nie. Darowizny od najbliższej rodziny (m.in. małżonka, rodziców, dzieci) są bowiem zwolnione z podatku. Jeśli wartość samochodu nie przekroczy 36 120 zł, nie trzeba nic zgłaszać skarbówce (przy liczeniu limitu sumujemy wartość majątku nabytego od tej samej osoby w roku, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, oraz w ciągu pięciu poprzednich lat). Powyżej limitu składamy w urzędzie formularz SD-Z2 (chyba że darowizna nastąpi w formie aktu notarialnego). Mamy na to sześć miesięcy.

Podatek od darowizny może pojawić się wtedy, gdy auto przekażemy osobie z dalszej rodziny albo niespokrewnionej. Dużo zależy od wartości samochodu. Na przykład darowizna dla koleżanki bądź kolegi jest zwolniona z podatku do 5733 zł.

Co zrobić, żeby pozbyć się poleasingowego auta i nie zapłacić podatku? – pytają przedsiębiorcy. Przekazać je w darowiźnie – odpowiada fiskus.

Spójrzmy na najnowszą interpretację dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Wystąpił o nią przedsiębiorca zajmujący się pośrednictwem handlowym oraz transportem. W działalności wykorzystywał leasingowany samochód osobowy. Umowa się skończyła i wykupił auto. Nie wprowadzał go już jednak do firmy i nie rozliczał w niej żadnych wydatków na eksploatację pojazdu.

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
ZUS
ZUS przekazał ważne informacje na temat rozliczenia składki zdrowotnej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Prawo karne
NIK zawiadamia prokuraturę o próbie usunięcia przemocą Mariana Banasia
Aplikacje i egzaminy
Znów mniej chętnych na prawnicze egzaminy zawodowe
Prawnicy
Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a