Redefiniowanie transakcji gospodarczych jedynie na podstawie i w granicach prawa

Ostatnie lata przyniosły wiele zmian w przepisach o cenach transferowych. Wiąże się to z wprowadzaniem nowych praktyk przez organy podatkowe oraz sądy administracyjne. Z najnowszego orzecznictwa wynika, że przy stosowaniu przepisów o cenach transferowych istotne jest uwzględnianie podstawowych zasad ustrojowych, wyrażonych w Konstytucji RP. Wykładnia przepisów podatkowych nie może być nakierowana jedynie na realizację interesów fiskalnych Skarbu Państwa.

Publikacja: 22.01.2024 02:00

Redefiniowanie transakcji gospodarczych jedynie na podstawie i w granicach prawa

Foto: Adobe Stock

Zmiany w przepisach o cenach transferowych sprawiły, że organy podatkowe zaczęły bardziej szczegółowo badać transakcje zawierane pomiędzy podmiotami powiązanymi. Głównym powodem takiego stanu rzeczy była nowelizacja przepisów, która weszła w życie 1 stycznia 2019 r. Ustawodawca znacząco rozbudował regulacje i przystosował je do standardów wypracowanych w ramach Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Poprzednie regulacje ograniczały się de facto jedynie do możliwości szacowania przez organ ceny transakcji pod kątem zachowania zasady ceny rynkowej. Widząc potencjał w regulacjach o cenach transferowych organy podatkowe zdecydowały się na masowe wszczęcie kontroli celno--skarbowych. Przedmiotem tych kontroli stały się rozliczenia z lat 2014–2018, czyli z okresów sprzed nowelizacji.

Pozostało 88% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność