Redefiniowanie transakcji gospodarczych jedynie na podstawie i w granicach prawa

Ostatnie lata przyniosły wiele zmian w przepisach o cenach transferowych. Wiąże się to z wprowadzaniem nowych praktyk przez organy podatkowe oraz sądy administracyjne. Z najnowszego orzecznictwa wynika, że przy stosowaniu przepisów o cenach transferowych istotne jest uwzględnianie podstawowych zasad ustrojowych, wyrażonych w Konstytucji RP. Wykładnia przepisów podatkowych nie może być nakierowana jedynie na realizację interesów fiskalnych Skarbu Państwa.

Publikacja: 22.01.2024 02:00

Redefiniowanie transakcji gospodarczych jedynie na podstawie i w granicach prawa

Foto: Adobe Stock

Zmiany w przepisach o cenach transferowych sprawiły, że organy podatkowe zaczęły bardziej szczegółowo badać transakcje zawierane pomiędzy podmiotami powiązanymi. Głównym powodem takiego stanu rzeczy była nowelizacja przepisów, która weszła w życie 1 stycznia 2019 r. Ustawodawca znacząco rozbudował regulacje i przystosował je do standardów wypracowanych w ramach Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Poprzednie regulacje ograniczały się de facto jedynie do możliwości szacowania przez organ ceny transakcji pod kątem zachowania zasady ceny rynkowej. Widząc potencjał w regulacjach o cenach transferowych organy podatkowe zdecydowały się na masowe wszczęcie kontroli celno--skarbowych. Przedmiotem tych kontroli stały się rozliczenia z lat 2014–2018, czyli z okresów sprzed nowelizacji.

Pozostało 88% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?