Polski fiskus nie dostanie podatku u źródła

Przychody należne podatnikowi z tytułu zobowiązania ze swapu ryzyka kredytowego nie stanowią świadczenia o podobnym charakterze z art. 21 ust. 1 pkt 2a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

Publikacja: 27.12.2023 02:00

Polski fiskus nie dostanie podatku u źródła

Foto: Adobe Stock

Spór dotyczył obowiązku pobrania podatku u źródła w związku z wypłatą stałego wynagrodzenia wypłacanego przejmującemu ryzyko w ramach transakcji swapów ryzyka kredytowego (SRK).

We wniosku o interpretację spółka wyjaśniła, że posiada siedzibę na terytorium RP. Jest instytucją pożyczkową, zarejestrowaną w rejestrze prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF). Zajmuje się głównie udzielaniem kredytów konsumenckich w rozumieniu ustawy z 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim. Spółka podkreśliła, że jej działalność wiąże się z występowaniem ryzyka kredytowego obciążającego jej wyniki finansowe. Polega to na ryzyku nieotrzymania spłaty pożyczki, nawet pomimo podjęcia działań o charakterze windykacyjnym. Dlatego ponosi ryzyko nie tylko utraty przychodów tj. odsetek, prowizji, ale też kwoty kapitału pożyczek wypłaconych pożyczkobiorcom.

Pozostało 86% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność