Ulga na prototyp – wsparcie komercjalizacji prac badawczo-rozwojowych

W pakiecie ustaw zawierających się w programie Polskiego Ładu znalazło się miejsce dla tzw. ulgi na prototyp. Ulga ta znajduje zastosowanie na kolejnym etapie działań podejmowanych przez inwestujących w innowacyjne rozwiązania przedsiębiorców, którzy w ramach swojej działalności i prowadzonych prac badawczo-rozwojowych wytworzyli nowy produkt i dążą do jego wprowadzenia na rynek.

Publikacja: 27.12.2023 02:00

Ulga na prototyp – wsparcie komercjalizacji prac badawczo-rozwojowych

Foto: Adobe Stock

Zgodnie z treścią uzasadnienia do ustawy nowelizującej ustawy o podatku dochodowym (dalej uzasadnienie do ustawy), wprowadzającej omawianą ulgę, rozwiązanie to skierowane jest do tych podatników, którzy w wyniku prowadzonych prac badawczo-rozwojowych wytworzyli nowy produkt i dotyczy kosztów ponoszonych na etapie produkcji próbnej danego produktu, a także kosztów wprowadzenia na rynek tego produktu w celu jego sprzedaży.

Interpretacja zasad korzystania z tej ulgi nie jest aż tak szeroka, a w przestrzeni medialnej w zasadzie nie porusza się tematu ulgi na prototyp. W efekcie przedsiębiorcy rzadziej decydują się na skorzystanie z tej ulgi. Aczkolwiek jest to ogromna szansa na jeszcze szybszy rozwój dla wielu firm już prowadzących działalność B+R.

Pozostało 95% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP