Dywidenda jest przychodem, jeśli można nią faktycznie dysponować

Opodatkowaniu podlegać powinien jedynie dochód faktycznie uzyskany z dywidendy, a nie możliwość jego otrzymania w wyniku reinwestycji czy zakupie dodatkowych akcji przez fundusz, w którym uczestniczy pracownik.

Publikacja: 18.12.2023 02:00

Dywidenda jest przychodem, jeśli można nią faktycznie dysponować

Foto: Adobe Stock

Takie stanowisko zostało potwierdzone w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 6 września 2023 r. (III SA/Wa 1275/23).

Podatniczka jest pracownikiem polskiej spółki należącej do międzynarodowej grupy kapitałowej, na czele której stoi spółka akcyjna z siedzibą we Francji, będąca organizatorem programów motywacyjnych. W ramach programów akcje spółki francuskiej są subskrybowane i przechowywane w imieniu uczestników przez francuski fundusz inwestycyjny, który wydaje uczestnikom jednostki uczestnictwa, odzwierciedlające wartość akcji. Uczestnictwo w programie motywacyjnym – zgodnie z art. 24 ust. 11 ustawy o PIT – korzysta z odroczenia rozpoznania przychodu po stronie uczestnika do momentu ostatecznego zbycia akcji.

Pozostało 87% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo karne
Słynny artykuł o zniesławieniu ma zniknąć z kodeksu karnego
Prawo karne
Pierwszy raz pseudokibice w Polsce popełnili przestępstwo polityczne. W tle Rosjanie
Podatki
Kiedy ruszy KSeF? Ministerstwo Finansów podało odległy termin
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Podatki
Ministerstwo Finansów odkryło karty, będzie nowy podatek. Kto go zapłaci?
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?