Jaka stawka VAT na montaż rolet i markiz na budynkach mieszkalnych

Czy instalowanie rolet i markiz tarasowych na nieruchomościach mieszkalnych korzysta z 8-proc. stawki VAT? Pomimo korzystnego wyroku NSA dyrektor KIS w wiążących informacjach stawkowych ma w tej materii odmienne zdanie.

Publikacja: 11.12.2023 02:00

Jaka stawka VAT na montaż rolet i markiz na budynkach mieszkalnych

Foto: Adobe Stock

Zgodnie z art. 41 ust. 2 w zw. z art. 41 ust. 12 ustawy o VAT czynności polegające na budowie, remoncie, modernizacji, termomodernizacji, przebudowie lub robotach konserwacyjnych obiektów bu- dowlanych zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym podlegają opodatkowaniu preferencyjną 8-proc. stawką VAT.

Do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym zalicza się obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, oraz obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 – wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych (art. 41 ust. 12 ustawy o VAT).

Pozostało 90% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona