W jaki sposób wybrać estoński CIT w trakcie roku

Zdaniem fiskusa podatnik może złożyć zawiadomienia o wyborze opodatkowania ryczałtem (ZAW-RD) przed rozpoczęciem nowego (niepełnego) roku podatkowego. Wybór estońskiego CIT będzie możliwy po zamknięciu ksiąg rachunkowych i sporządzeniu sprawozdania finansowego.

Publikacja: 11.12.2023 02:00

W jaki sposób wybrać estoński CIT w trakcie roku

Foto: Adobe Stock

Stanowisko takie znajduje także potwierdzenie wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z 29 sierpnia 2023 r. (III SA/Wa 1335/23).

W analizowanej sprawie podatnik wystąpił z wnioskiem o interpretację indywidulaną, w której wskazał, że w związku z chęcią przejścia na estoński CIT w trakcie trwania roku podatkowego, 30 czerwca 2022 r. złożył zawiadomienie ZAW-RD, w którym jako początkową datę opodatkowania estońskim CIT wskazał 1 lipca 2022 r. Podatnik zwrócił się do dyrektora KIS z pytaniem, czy zawiadomienie o wyborze opodatkowania ryczałtem może zostać złożone przed rozpoczęciem nowego (niepełnego) roku podatkowego. Organ podatkowy, rozpatrując sprawę uznał, że podatnik nie złożył skutecznie zawiadomienia ZAW-RD, gdyż jest to możliwe dopiero po zamknięciu ksiąg rachunkowych oraz sporządzeniu sprawozdania finansowego. Spółka zaskarżyła interpretację do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, a sąd w ww. wyroku z 29 sierpnia 2023 r. podtrzymał stanowisko prezentowane przez dyrektora KIS. Wskazał przy tym ponownie, że spółka przechodząca na CIT estoński w trakcie roku musi najpierw zamknąć księgi rachunkowe i sporządzić sprawozdanie finansowe. Zawiadomienie o zmianie podatnik taki składa do końca pierwszego miesiąca pierwszego roku, w którym będzie objęty ryczałtem, przy czym zawiadomienie musi korelować czasowo z wykonaniem pozostałych czynności – zamknięciem ksiąg i sporządzeniem sprawozdania. Zdaniem sądu nie sposób twierdzić, że czynności te mogą zostać wykonane w czasie późniejszym, poprzez odwoływanie się do przepisów ustawy o rachunkowości, która to miałaby odwlekać w czasie obowiązek wynikający z art. 28j ust. 5 ustawy o CIT.

Pozostało 84% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów