Nie trzeba być właścicielem importowanych towarów, aby odliczyć VAT

Importerowi przysługuje prawo do odliczenia VAT naliczonego z tytułu importu towarów, pomimo że nie stanowią one jego własności, jeżeli towary te będą wykorzystywane do czynności opodatkowanych, a ich wartość będzie wpływać na ostateczną wartość wyrobów gotowych.

Publikacja: 11.12.2023 02:00

Nie trzeba być właścicielem importowanych towarów, aby odliczyć VAT

Foto: Adobe Stock

Takie stanowisko zajął dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 13 października 2023 r. (0112-KDIL1-3.4012.376.2023.2MR).

Wnioskodawca (dalej jako spółka) jest czynnym podatnikiem VAT. Spółka działa w branży meblarskiej i zajmuje się produkcją mebli tapicerowanych. W ramach prowadzonej działalności biznesowej spółka importuje tkaniny z Wielkiej Brytanii, działając przez przedstawiciela bezpośredniego. Używając importowanych tkanin oraz innych komponentów dostarczonych we własnym zakresie, spółka wykonuje meble na zlecenie brytyjskiego kontrahenta. Gotowe meble są następnie przedmiotem sprzedaży dokonywanej przez spółkę na rzecz kontrahenta i transportowane z powrotem poza terytorium Unii Europejskiej – do Wielkiej Brytanii. Na żadnym etapie procesu produkcyjnego prawo własności tkanin nie przechodzi na spółkę. Co do zasady właścicielami tkanin są bowiem podmioty zamawiające meble u brytyjskiego kontrahenta. Ponadto spółka nie uiszcza dodatkowego wynagrodzenia na rzecz właścicieli tkanin z tytułu ich wykorzystania do produkcji mebli. Z tego też powodu spółka nie uwzględnia bezpośrednio w kalkulacji ceny gotowych mebli wartości wykorzystanych tkanin.

Pozostało 80% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona