Jak skorzystać z ulgi na ekspansję

Ulga prowzrostowa, zwana także ulgą na ekspansję umożliwia odliczenie od podstawy opodatkowania kosztów uzyskania przychodów poniesionych w celu zwiększenia przychodów ze sprzedaży produktów.

Publikacja: 04.12.2023 02:00

Jak skorzystać z ulgi na ekspansję

Foto: Adobe Stock

Ulga ta wraz z innymi ulgami na innowacje obowiązuje od 2022 r. Pomimo, że ulgi na modernizacje nie cieszą się wielkim zainteresowaniem, ulga na ekspansję w podanych przez Ministerstwo Finansów statystykach wypada jako preferencja najpopularniejsza, a zarazem przynosząca najwięcej oszczędności podatkowych. Z doniesień medialnych wynika, że z ulgi prowzrostowej skorzystało 194 podatników CIT oraz 277 podatników PIT. Łączna kwota odliczonych kosztów wyniosła 112 mln zł. Pomimo, że liczby te wciąż nie są pokaźne, to ulga na ekspansję wypada znacznie lepiej w porównaniu do ulgi na robotyzację (łączne odliczenie to 57 mln zł) czy ulgi na prototyp (łączne odliczenie to 19 mln zł).

Pozostało 94% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

ZUS
ZUS przekazał ważne informacje na temat rozliczenia składki zdrowotnej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Prawo karne
NIK zawiadamia prokuraturę o próbie usunięcia przemocą Mariana Banasia
Aplikacje i egzaminy
Znów mniej chętnych na prawnicze egzaminy zawodowe
Prawnicy
Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a