Upominek nie tylko dla pracownika

Opodatkowanie podatkiem PIT prezentów dla kontrahentów i współpracowników zależy od tego, kim jest osoba obdarowana, tzn. czy jest to osoba prawna, indywidualny przedsiębiorca czy osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej.

Publikacja: 27.11.2023 02:00

Upominek nie tylko dla pracownika

Foto: Adobe Stock

Beneficjentami świadczeń, zarówno rzeczowych, jak i w postaci uczestnictwa w imprezach związanych z okresem świątecznym i noworocznym mogą być także kontrahenci firmy (w tym osoby zatrudnione na umowach b2b) oraz ich przedstawiciele czy inne osoby, z którymi firmę łączą nieformalne relacje biznesowe, np. blogerzy, influencerzy, dziennikarze. W relacjach z takimi podmiotami należy przede wszystkim ustalić, czy upominek otrzymuje osoba prawna, indywidualny przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą czy też po prostu osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, tj. przysłowiowy "Kowalski" (np. przedstawiciel kontrahenta). Odpowiedź na to pytanie umożliwi firmie przekazującej świadczenie ustalenie zakresu i charakteru ewentualnych obowiązków związanych z jego opodatkowaniem.

Pozostało 84% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona