Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!
Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.
Aktualizacja: 30.11.2023 23:13 Publikacja: 20.11.2023 02:00
Foto: Adobe Stock
Prawo podatkowe i związane z nim obowiązki stają się coraz bardziej skomplikowane. Zmiany w tym obszarze są wyjątkowo częste, nie zawsze przemyślane, a nierzadko niejasne. Dodatkowo postępująca cyfryzacja procesów podatkowych wymusza na firmach inwestycje w nowe rozwiązania informatyczne oraz dbanie o ich bieżącą aktualizację. A skala raportowania będzie jeszcze większa. To wszystko sprawia, że cały obszar fiskalny staje się coraz bardziej kosztowny, wymagający i niesie ze sobą dodatkowe ryzyka dla samego przedsiębiorstwa, ale przede wszystkim dla osób zarządzających jego finansami.
Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.
Wyrównanie świadczenia 500+ do kwoty 800 zł za okres od sierpnia 2023 r. do grudnia 2023 r. to fałszywa informacja, która krąży w internecie - wskazuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Szeroko pojęta energia odnawialna, gospodarka w obiegu zamkniętym, elektromobilność, różne projekty i inwestycje.
W środę Sejm przyjął pierwszą ustawę w nowej kadencji. Zakłada ona, że zakaz handlu nie będzie obowiązywał w dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.
Od piątku 17 listopada każdy obywatel może zastrzec numer PESEL w urzędzie lub na stronie internetowej. Od grudnia będzie to możliwe w aplikacji mObywatel. Zastrzeżenie pozwoli zabezpieczyć swoje dane przed użyciem przez przestępców np. w celu zaciągnięcia pożyczki czy kilku innych zobowiązań.
Jak nieoficjalnie dowiedziała się „Rzeczpospolita”, na byłego ministra zdrowia Adama Niedzielskiego – za ujawnienie danych jednego z lekarzy – w styczniu nałożona zostanie kara w wysokości 100 tysięcy złotych. Zapłaci ją polski podatnik.
Ustępujący ze stanowiska Prokuratora Generalnego Zbigniew Ziobro skierował do Sądu Najwyższego dwie skargi nadzwyczajne dotyczące umów kredytowych indeksowanych kursem franka szwajcarskiego.
Diamentowe Planety w rękach liderów zrównoważonego rozwoju branży chemicznej, czyli wielki finał programu BASF dla klientów „Razem dla Planety”.
Fiskus pozwala rozliczać wydatki na świąteczne spotkania dla pracowników. Innych gości każe z kosztów wyrzucać.
W kosztach podatkowych można rozliczyć wydatki na organizację świątecznego spotkania. Problem pojawia się, kiedy biorą w nim udział tzw. samozatrudnieni, osoby na zleceniach, a także goście z zewnątrz.
Samodzielne prowadzenie prac badawczo-rozwojowych przez spółkę nie jest warunkiem koniecznym do skorzystania z preferencyjnej stawki IP Box.
Dzięki przepisom antycovidowym do końca roku można skorzystać w wyższej wyższa ulgi na prezenty dla pracowników.
Z przepisów nie wynika, że warunkiem skorzystania z preferencyjnej stawki IP Box jest samodzielne prowadzenie prac badawczo-rozwojowych.
Wyższa ulga na prezenty dla pracowników jest tylko do końca roku. Można dostać pieniądze, paczkę z łakociami albo bilety do teatru. Wszystko bez podatku i składek ZUS.
Posezonowa przecena towarów handlowych może wiązać się z utratą wartości użytkowej przez te składniki rzeczowych aktywów obrotowych, spowodowaną spadkiem popytu wskutek np. wyjścia z mody, a przez to utraty przez nie atrakcyjności. Zdarzenie takie trzeba we właściwy sposób zapisać w księgach.
W cenach transferowych możemy wyróżnić dwa rodzaje dokumentacji: lokalną (Local File) oraz grupową (Master File). Oba wskazane dokumenty są bardzo ważne z perspektywy cen transferowych i co istotne, spełniają różne zadania.
Słaby popyt, zmiana strategii, nowy koncept – przyczyny wycofania z oferty modeli samochodów są różne. Tu znajdziesz wszystkie wycofane w najbliższym czasie z produkcji modele aut.
Rosyjski Sąd Najwyższy orzekł w czwartek, że działacze LGBT powinni zostać uznani za „ekstremistów”, a sam ruch ma być zakazany na terytorium Rosji.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Grecja przepuściła przez swoją przestrzeń powietrzną samolot z rosyjską delegacją z Siergiejem Ławrowem na pokładzie. Ławrow przyleciał do Skopje na spotkanie szefów MSZ państw OBWE.
Prezydent Rosji postawił swój kraj na progu wojny i wzmocnił swoją władzę. A co najważniejsze, podważa przekonanie Zachodu, że Ukraina może – i musi – wyjść z wojny jako kwitnąca demokracja europejska - pisze prestiżowy magazyn "The Economist".
Drużyna z Częstochowy odniosła pierwsze w swojej historii zwycięstwo w fazie grupowej europejskich rozgrywek. Pokonała na wyjeździe 1:0 Sturm Graz i zachowała szansę na Ligę Konferencji.
Bardzo dobre wyniki prezentowane dziś przez giełdowych deweloperów to owoc sprzedażowego boomu z 2021 r.
Rynek należy do sprzedających. Ceny transakcyjne mieszkań bywają wyższe od ofertowych i o kilkadziesiąt tysięcy zł.
Choć zewsząd słyszymy o pracy hybrydowej, firmy nie redukują zajmowanej powierzchni – powiedział w programie #RZECZoNIERUCHOMOŚCIACH Maksymilian Sobczak, dyrektor w dziale najmu powierzchni biurowych w Avison Young Poland.
Dynamika wzrostów cen mieszkań hamuje. Trend może się utrzymać. Wiele zależy od „Bezpiecznego kredytu 2 proc.”.
Więcej za lokale klienci płacą nie tylko w największych aglomeracjach. Dużym wzięciem cieszą się dwa pokoje.
Kluczowym wyzwaniem polityki jest znalezienie optymalnego wroga, ale równie karkołomny bywa dobór sojuszników.
Władza to wielki ciężar. Nie tylko ze względu na dylematy moralne, jakie musi rozstrzygać osoba, której ją powierzono, ale także ze względu na nieustanne zagrożenie życia przywódcy.
Wchodzące w życie zmiany mają m.in. zwiększyć swobodę inwestowania w nieruchomości – pisze radczyni prawna w Squire Patton Boggs Krześniak.
Awanturnik, co pół świata zjeździł, był piratem w Indiach i królem Madagaskaru, konfederatem radomskim i barskim, który chciał porwać rosyjskiego księcia Nikołaja Repnina. Brał też pod uwagę zabicie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Po zwycięstwie nad bolszewikami niepodległa Polska poniosła jedną z największych klęsk dyplomatycznych w historii – 18 marca 1921 r. polscy dyplomaci podpisali w Rydze niekorzystny dla naszego kraju traktat z Rosją Sowiecką.
„Film historyczny powinien choć w minimalnym stopniu odnosić się do faktów, które są wynikiem ustaleń historii jako nauki, powinien opowiedzieć się wobec kultury materialnej i obyczajów przedstawianej epoki. Takie są oczekiwania wobec twórców kina historycznego. Dlaczego? Ponieważ kino ma większą siłę oddziaływania od historii jako nauki, widzowie kształtują swoje wyobrażenie o przeszłości właśnie za sprawą filmu” (Film.org.pl, 22 marca 2020).
Na ekranizację biografii cesarza Napoleona I czekałem od dawna. Napisałem o nim tyle artykułów, że mam wrażenie, jakbyśmy byli dobrymi znajomymi. Trudno się zatem dziwić, że kiedy usłyszałem, że nad fabularną biografią Napoleona pracuje sam Ridley Scott, ogarnęła mnie euforia. Czy po premierze się zawiodłem?
Dzisiaj loty w Kosmos nikogo nie ekscytują. Swoje satelity wysyłają nawet prywatne firmy, a astronautów lokują na orbicie liczne kraje – oczywiście te, które na to stać… Zaczęła się już także turystka kosmiczna! Kiedyś jednak było inaczej.
Duże fundusze preferują jednak spółki notowane równolegle na GPW – mówi Tomasz Puzyrewicz, dyrektor departamentu emisji obligacji w DM Navigator.
Twórcy serialu „The Crown” pokazali kilka ujęć z drugiej części szóstego sezonu serialu opowiadającego o losach brytyjskiej rodziny królewskiej.
Polska Grupa Zbrojeniowa dołączyła do stowarzyszenia Aerospace, Security and Defense Industries Association of Europe.
Po wielkim zamieszaniu w OpenAI, gdy z fotela prezesa zrzucono Sama Altmana, a po którego ręce wyciągnął Microsoft, nie ma już śladu. Jakby nigdy nic współtwórca ChatGPT powrócił i znów kieruje firmą stojącą za najpopularniejszym chatbotem.
Wykształcone, dobrze sytuowane kobiety po 30 spożywają dziś więcej alkoholu niż kiedykolwiek wcześniej. Popularna w Niemczech Eva Biringer była jedną z nich. Udało jej się wyjść z nałogu. Opowiada o tym w książce "Niezależna: opowieść o piciu i odpuszczaniu".
Słowacja powinna przygotować się na zakończenie wojny na Ukrainie i standaryzację stosunków słowacko-rosyjskich – powiedział 30 listopada słowacki premier Robert Fico.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas