Fiskus nie może pomijać zapisów ustawowych

Przychodami z zysków kapitałowych mogą być jedynie należności z licencji, które stanowią podlegające amortyzacji wartości niematerialne i prawne.

Publikacja: 06.09.2023 02:00

Fiskus nie może pomijać zapisów ustawowych

Foto: Adobe Stock

W 2019 r. spółka wystąpiła o wykładnię przepisów o CIT. Konkretnie chodziło o podatkową kwalifikację przychodów z sublicencji. We wniosku o interpretację wyjaśniła, że funkcjonuje w ramach grupy, która jest największym zrzeszeniem niezależnych przedsiębiorców w Europie. Opiera się na organizacji centralnej – spółki centralne odpowiedzialne są za rozwój sieci oraz sieci sklepów prowadzonych przez niezależnych przedsiębiorców.

Firma tłumaczyła, że jako zarządzający z ramienia grupy dysponuje wyłącznym prawem do znaków towarowych na terenie kraju. Pełni również rolę odpowiedzialnego za tworzenie systemu franchisingowego oraz za organizację na terenie kraju sieci punktów sprzedaży działających pod znakami, ale będących prawnie i organizacyjnie odrębnymi jednostkami. Podatniczka podkreśliła, że znaki nie stanowią dla niej wartości niematerialnych i prawnych w rozumieniu art. 16b ustawy o CIT i nie są przez nią amortyzowane.

Pozostało 85% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Rzecznik generalny TSUE o restrukturyzacji Getin Banku: ocenić musi polski sąd
Praca, Emerytury i renty
Rząd ma problem z emeryturami. Trybunał wymusił kosztowne zmiany
Prawo dla Ciebie
Miliony z Funduszu bez konkursów. Eksperci są pewni: Ziobro złamał konstytucję
Podatki
Skarbówka będzie łapać już tylko prawdziwych oszustów
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Sądy i trybunały
SN dopuszcza piętrowe wyłączenia sędziów
Płace
Ostatnia taka podwyżka pensji. W przyszłym roku czeka nas rewolucja