Zwolnienie z VAT usługi poręczenia

X. Spółka z o.o. (podatnik VAT czynny) w ramach prowadzonej działalności zamierza zawrzeć umowę o współpracy z firmami udzielającymi pożyczek gotówkowych w rozumieniu ustawy o kredycie konsumenckim, polegającą na zabezpieczeniu spłaty pożyczek udzielanych konsumentom.

Publikacja: 30.08.2023 02:00

Zwolnienie z VAT usługi poręczenia

Foto: Adobe Stock

W przypadku gdy osoba ubiegająca się o pożyczkę, zdaniem firmy udzielającej takiej pożyczki, nie będzie posiadała wystarczającej zdolności kredytowej to jednym z dodatkowych zabezpieczeń akceptowanych przez nią będzie poręczenie przez spółkę. Pomiędzy spółką a konsumentem (pożyczkobiorcą) zawarta zostanie umowa poręczenia. Z tytułu tej umowy spółce będzie przysługiwało wynagrodzenie określone w umowie. Będzie ono płatne w ratach, w terminach wymagalności rat pożyczki gotówkowej lub jednorazowo. Rozliczenie wynagrodzenia z tytułu umowy poręczenia dokonywane będzie pomiędzy firmą pożyczkową a spółką na podstawie zawartej umowy o współpracę na podstawie, której spółka umożliwi poręczenie wykonania umowy pożyczki przez pożyczkobiorcę na zasadach określonych w art. 876 i nast. Kodeksu cywilnego. Czy udzielenie takiego poręczenia będzie czynnością zwolnioną z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 39 ustawy o VAT? – pyta czytelnik.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo dla Ciebie
Prof. Andrzej Kidyba: decyzja o odsunięciu mnie od zajęć jest skandaliczna
Aplikacje i egzaminy
Nowa KRS nie zostawia suchej nitki na kandydacie Bodnara na dyrektora KSSiP
Edukacja i wychowanie
Duże zmiany w szkołach od 1 września 2024 r. Nowacka podpisała rozporządzenie
Prawo w Firmie
Ta ustawa ma chronić przed hakerami ze Wschodu. Firmy i samorządy protestują
Prawo karne
Prokuratura umarza postępowanie w sprawie Lisa. Posłanka: Nieprawdopodobne uzasadnienie