Kto musi złożyć ORD-U

W poprzednich latach termin złożenia informacji o umowach zawartych z nierezydentami upływał z końcem trzeciego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego, natomiast za 2022 r. zobowiązani mają czas do 30 listopada 2023 r.

Publikacja: 21.08.2023 02:00

Kto musi złożyć ORD-U

Foto: Adobe Stock

Obowiązek składania ORD-U wynika z art. 82 § 1 pkt 2 ordynacji podatkowej, który stanowi, że podatnicy mają w określonych sytuacjach obowiązek sporządzania i przekazywania informacji o umowach zawartych z nierezydentami w rozumieniu przepisów prawa dewizowego. Szczegółowy zakres tego obowiązku reguluje rozporządzenie ministra finansów z 24 grudnia 2002 r. w sprawie informacji podatkowych. W rozporządzeniu tym przewidziane są dwa limity transakcyjne, po przekroczeniu których powstaje obowiązek złożenia ORD-U. Rozporządzenie wskazuje następujące limity: 300 tys. euro – roczna wartość danej umowy oraz 5 tys. euro w odniesieniu do jednorazowej wartości umowy.

Pozostało 96% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt