Czy czeka nas rewolucja w obszarze strategii podatkowych

Podatnicy, u których wartość przychodu uzyskana w roku podatkowym przekroczyła równowartość 50 mln euro lub będący podatkowymi grupami kapitałowymi muszą sporządzać i podawać do publicznej wiadomości zestaw informacji opisujących działania firmy mające wpływ na zobowiązania podatkowe i sposób ich rozliczania. Jednakże Ministerstwo Finansów prowadzi już konsultacje w zakresie zmian w tym zakresie.

Publikacja: 09.08.2023 07:19

Czy czeka nas rewolucja w obszarze strategii podatkowych

Foto: Adobe Stock

Zarówno strategia podatkowa, jak i informacja o realizowanej w danym roku strategii podatkowej odnoszą się do całokształtu procesów podatkowych podmiotu. Przepisy wynikające z ustawy o CIT zawierają szeroki katalog tego, co powinna zawierać informacja o realizowanej strategii podatkowej, np.: opis podejścia do procesów oraz procedur dotyczących zarządzania wykonywaniem obowiązków wynikających z przepisów podatkowych i zapewniających ich prawidłowe wykonanie, czy też informacje o planowanych lub podejmowanych przez podatnika działaniach restrukturyzacyjnych mogących mieć wpływ na wysokość zobowiązań jego lub podmiotów z nim powiązanych. Warto nadmienić, że przepisy tylko częściowo wskazują na konkretne informacje, które należy ujawniać, m.in. zgłoszone schematy podatkowe (MDR) czy transakcje z podmiotami powiązanymi.

Pozostało 80% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo dla Ciebie
Prof. Andrzej Kidyba: decyzja o odsunięciu mnie od zajęć jest skandaliczna
Aplikacje i egzaminy
Nowa KRS nie zostawia suchej nitki na kandydacie Bodnara na dyrektora KSSiP
Edukacja i wychowanie
Duże zmiany w szkołach od 1 września 2024 r. Nowacka podpisała rozporządzenie
Prawo w Firmie
Ta ustawa ma chronić przed hakerami ze Wschodu. Firmy i samorządy protestują
Prawo karne
Prokuratura umarza postępowanie w sprawie Lisa. Posłanka: Nieprawdopodobne uzasadnienie