Czy czeka nas rewolucja w obszarze strategii podatkowych

Podatnicy, u których wartość przychodu uzyskana w roku podatkowym przekroczyła równowartość 50 mln euro lub będący podatkowymi grupami kapitałowymi muszą sporządzać i podawać do publicznej wiadomości zestaw informacji opisujących działania firmy mające wpływ na zobowiązania podatkowe i sposób ich rozliczania. Jednakże Ministerstwo Finansów prowadzi już konsultacje w zakresie zmian w tym zakresie.

Publikacja: 09.08.2023 07:19

Czy czeka nas rewolucja w obszarze strategii podatkowych

Foto: Adobe Stock

Zarówno strategia podatkowa, jak i informacja o realizowanej w danym roku strategii podatkowej odnoszą się do całokształtu procesów podatkowych podmiotu. Przepisy wynikające z ustawy o CIT zawierają szeroki katalog tego, co powinna zawierać informacja o realizowanej strategii podatkowej, np.: opis podejścia do procesów oraz procedur dotyczących zarządzania wykonywaniem obowiązków wynikających z przepisów podatkowych i zapewniających ich prawidłowe wykonanie, czy też informacje o planowanych lub podejmowanych przez podatnika działaniach restrukturyzacyjnych mogących mieć wpływ na wysokość zobowiązań jego lub podmiotów z nim powiązanych. Warto nadmienić, że przepisy tylko częściowo wskazują na konkretne informacje, które należy ujawniać, m.in. zgłoszone schematy podatkowe (MDR) czy transakcje z podmiotami powiązanymi.

Pozostało 80% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Dane osobowe
Wyciek danych klientów znanej platformy. Jest doniesienie do prokuratury
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Sądy i trybunały
Prokurator krajowy zdecydował: będzie śledztwo ws. sędziego Nawackiego