Uruchomienie produkcji nowych wyrobów

Uruchomienie produkcji nowych wyrobów powoduje określone konsekwencje na gruncie zarówno prawa bilansowego – w zakresie wyceny i ujęcia w ewidencji księgowej, jak i podatkowego – w zakresie ustalania podstawy opodatkowania.

Publikacja: 26.07.2023 07:00

Uruchomienie produkcji nowych wyrobów

Foto: Adobe Stock

Z uruchomieniem produkcji nowych wyrobów wiąże się konieczność poniesienia określonych wydatków w zakresie przeszkolenia pracowników, montażu odpowiednich maszyn i urządzeń, czy wytworzenia serii próbnej nowych produktów. W zależności od tego, czy kwota tych wydatków jest istotna, czy też nieistotna przedsiębiorstwo produkcyjne zamierzające uruchomić produkcję nowych wyrobów ujmuje ją w ciężar kosztów operacyjnych stosownie do planowanej wielkości nowej produkcji, względnie proporcjonalnie do upływu czasu albo też jednorazowo (o ile nie wpływa to negatywnie – zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy o rachunkowości (dalej uor) – na sytuację majątkową i finansową oraz wynik finansowy przedsiębiorstwa), dokonując następujących księgowań:

Pozostało 94% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?