Brak elementu negocjacyjnego nie przesądza o preferencji

Usługa operatora w zakresie długów polegających na oferowaniu inwestorom nabycia wierzytelności na platformie internetowej oraz pośredniczeniu w zawieraniu umów cesji wierzytelności z inwestorami jest zwolniona z podatku. Pod warunkiem, że działalność operatora prowadzi do zmian prawnych i finansowych pomiędzy zbywcą i nabywcą wierzytelności wynikających z istoty stosunku zobowiązaniowego z cesji.

Publikacja: 26.07.2023 06:49

Brak elementu negocjacyjnego nie przesądza o preferencji

Foto: Adobe Stock

Spór w sprawie dotyczył tego czy importowane od zagranicznego operatora uświadczenia można uznać za usługi pośrednictwa związane z długami, czyli za zwolnione na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 40 ustawy o VAT. Z wniosku o interpretację w tym zakresie wynikał, że operator zobowiązał się świadczyć na rzecz podatniczki usługi pośrednictwa w zakresie długów polegające na oferowaniu inwestorom nabycia wierzytelności na platformie oraz pośredniczeniu w zawieraniu umów cesji wierzytelności z inwestorami. Do świadczenia tych usług operator wykorzystywał platformę internetową, dzięki której inwestorzy instytucjonalni lub osoby fizyczne posiadające wolne zasoby finansowe mają możliwość inwestowania w  wierzytelności przysługujące zarejestrowanym firmom. W szczególności były to firmy z branży pożyczkowej, leasingowej lub faktoringowej.

Pozostało 85% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo dla Ciebie
Prof. Andrzej Kidyba: decyzja o odsunięciu mnie od zajęć jest skandaliczna
Aplikacje i egzaminy
Nowa KRS nie zostawia suchej nitki na kandydacie Bodnara na dyrektora KSSiP
Edukacja i wychowanie
Duże zmiany w szkołach od 1 września 2024 r. Nowacka podpisała rozporządzenie
Prawo w Firmie
Ta ustawa ma chronić przed hakerami ze Wschodu. Firmy i samorządy protestują
Prawo karne
Prokuratura umarza postępowanie w sprawie Lisa. Posłanka: Nieprawdopodobne uzasadnienie
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy