Domy opieki postulują o obniżoną stawkę podatku od nieruchomości

Pokoje dla pensjonariuszy w budynku, w którym prowadzony jest dom seniora przez podmiot wpisany do rejestru podmiotów leczniczych, mogą być obciążone obniżoną stawką podatku, jeśli w pomieszczeniach tych są udzielane świadczenia zdrowotne.

Publikacja: 24.07.2023 02:00

Domy opieki postulują o obniżoną stawkę podatku od nieruchomości

Foto: Adobe Stock

Od lat prywatne podmioty zajmujące się opieką nad osobami starszymi czy niepełnosprawnymi bezskutecznie postulują o objęcie ich budynków preferencyjną stawką podatku od nieruchomości, analogicznie jak ma to zastosowanie w przypadku powierzchni związanej z udzielaniem świadczeń zdrowotnych w obiektach zajętych przez podmioty lecznicze. Podnoszone w tym aspekcie argumenty nie znajdują jednak aprobaty ani w oczach samorządowych organów podatkowych, ani sądów administracyjnych, co zazwyczaj prowadzi do obciążenia prywatnych domów opieki (domów seniora) najwyższą stawką podatku od nieruchomości wg stawek właściwych dla budynków i ich części związanych z działalnością gospodarczą. Warto tutaj chociażby wskazać na stanowisko Ministerstwa Finansów wyrażone w piśmie z 20 maja 2021 r. Ministerstwo skoncentrowało się na aspekcie formuły prowadzonej działalności gospodarczej domów opieki jako uzasadniającej stosowanie najwyższych stawek podatku od nieruchomości. Tymczasem, jak podnoszą podmioty prowadzące domy seniora (domy opieki), ich placówki zapewniają całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym czy też osobom w podeszłym wieku, w tym także konieczną opiekę medyczną, pielęgniarską, rehabilitacyjną. Organy samorządowe postrzegają natomiast działalność prywatnych domów opieki wyłącznie jako działalność gospodarczą w rozumieniu art. 3 ustawy Prawo przedsiębiorców, pomijając przy tym, że podmioty te wykonują w ramach tej działalności również świadczenia zdrowotne w rozumieniu ustawy o działalności leczniczej. Praktykę taką dotychczas podzielało także orzecznictwo sądów administracyjnych. Wpływu na ten pogląd nie miał fakt, że prywatne domy opieki coraz częściej zatrudniają personel medyczny taki jak pielęgniarz, ratownik, opiekun medyczny czy fizjoterapeuta.

Pozostało 80% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Zamów w promocji 99 zł za pierwszy miesiąc, każdy kolejny w cenie 199 zł

Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.

Konsumenci
Jest nowy wyrok TSUE w polskiej sprawie. Upraszcza procesy frankowiczów
Materiał Promocyjny
Zwinny, wyrazisty i dynamiczny. SUV, który bryluje na europejskich salonach
Prawo karne
Marian Banaś składa doniesienie do prokuratury na Elżbietę Witek
Prawo dla Ciebie
Od dzisiaj możemy obniżyć rachunek za prąd. Trzeba spełnić jeden warunek
Prawo karne
Jest wyrok Sądu Najwyższego ws. symulacji zabójstwa abp. Jędraszewskiego
Materiał Promocyjny
THE FUTURE OF FINANCE
Praca, Emerytury i renty
Ogłoszono listę 10 najbogatszych emerytów w Polsce
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej