Fiskus mnoży formalności żeby zabrać preferencję

Podatnik ma prawo do 100 proc. odliczenia podatku od wydatków na pojazd samochodowy spełniający ustawowe warunki także za okres od przyjęcia go do używania do dokonania odpowiedniego wpisu w dowodzie rejestracyjnym. O ile nie dokonywano w nim żadnych zmian i przez cały czas był użytkowany tylko do czynności opodatkowanych.

Publikacja: 19.07.2023 07:08

Fiskus mnoży formalności żeby zabrać preferencję

Foto: Adobe Stock

W czerwcu 2022 r. spółka wystąpiła o interpretację przepisów o VAT. Konkretnie chodziło o prawo do odliczenia 100 proc podatku na potrzeby eksploatacji i używania pojazdu samochodowego przed uzyskaniem zaświadczenia z okręgowej stacji kontroli pojazdów potwierdzającego spełnienie przez niego wymagań ustawowych.

Spółka wyjaśniła, że dla potrzeb prowadzonej działalności 30 styczna 2020 r. wzięła w leasing samochód ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej 1.897 kg, który posiada kabinę kierowcy z jednym rzędem siedzeń i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielone elementy. Samochód dopiero pod koniec maja 2022 r. został poddany badaniom technicznym, które potwierdziły, że spełnia on kryteria samochodu z art. 86a ust. 9 pkt 1 ustawy o VAT. Potwierdza to stosowne zaświadczenie.

Pozostało 87% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Zawody prawnicze
Czystki w krakowskich prokuraturach. To ewenement w skali całego kraju
W sądzie i w urzędzie
Nastolatek ujawnił miliony od państwa dla o. Rydzyka. Teraz wygrał z nim w NSA
Prawo dla Ciebie
Drakońska kara za newsa. Szef KRRiT Maciej Świrski przegrał z Radiem Zet
Prawnicy
Małgorzata Paprocka: Spór o sądy był polityczną kreacją
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Sądy i trybunały
Ujawniono drugi przypadek inwigilowania Pegasusem sędziego w Polsce
Materiał Promocyjny
Problem sukcesji w polskich firmach będzie narastał