Roczne zeznanie podatkowe nie jest potrzebne

Uzyskanie przez podatnika przychodów objętych w całości ulgą dla młodych samo w sobie nie powoduje obowiązku złożenia zeznania podatkowego. Jego sporządzenie i przesłanie fiskusowi może wynikać z dodatkowych okoliczności.

Publikacja: 17.07.2023 02:00

Roczne zeznanie podatkowe nie jest potrzebne

Foto: Adobe Stock

Podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru (PIT-37 i PIT-36), o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Zeznania złożone przed początkiem terminu uznaje się za złożone 15 lutego roku następującego po roku podatkowym (art. 45 ust. 1 ustawy o PIT).

W Objaśnieniach MF z 30 grudnia 2022 r. (DD3.8203.3.2022) czytamy: „(…) Uzyskanie przez podatnika przychodów objętych w całości ulgą dla młodych samo w sobie nie rodzi obowiązku złożenia zeznania podatkowego. Dla potrzeb złożenia zeznania muszą wystąpić dodatkowe okoliczność, np. podatnik:

Pozostało 82% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt