Witold Modzelewski: Prawo podatkowe trzeba napisać od nowa

Stan obecnej ustawy jest katastrofalny, tzn. nie ma już możliwości „połapania się” w niej w ten najprostszy sposób. To jest już rzecz przekraczająca zdolności ekspertów. A podatnicy nie są ekspertami, muszą mieć prawo nie tyle proste, co czytelne - mówi prof. Witold Modzelewski.

Publikacja: 06.07.2023 10:21

Witold Modzelewski

Witold Modzelewski

Foto: Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski

Wczoraj minęło 30 lat od wejścia w życie ustawy o podatku od towarów i usług. W międzyczasie jednak została już przyjęta nowa ustawa w tej kwestii. Na ile jest ona zgodna z pierwotną koncepcją sprzed 30 lat.

Prof. Witold Modzelewski: Odpowiedź jest tu bardzo złożona, bo wiele rozwiązań, które wprowadzono wtedy, w ciągu pierwszego roku wdrażania, (bo to było rozłożone w czasie na dwa lata) zachowano do dzisiaj. Najprostsze przykłady, które każdy zna, to system kas rejestrujących. Był pierwszym tego rodzaju systemem powszechnym w Europie i do dzisiaj, mimo tylu lat i nie zawsze najbardziej przemyślanych jego zmian, nie został zepsuty. Po drugie, jest to system fakturowania, który wtedy został ukształtowany, istnieje do dnia dzisiejszego i też wytrzymał próbę czasu. Trzeci przykład to system identyfikacji podatników. Pierwsza grupa podmiotów, które otrzymywały powszechny identyfikator podatkowy (NIP). Było to unikatowe rozwiązanie na skalę europejską i ten system dotrwał do dzisiaj, choć nie zawsze najlepsze rzeczy z nim działy po drodze. Kolejny przykład: deklaracja podatkowa, która dotrwała do 2020 roku, w istocie była tą samą deklaracją, którą ukształtowano przed 30 laty i potem ją wchłonął tak zwany JPK. Jest wiele rzeczy, które do dzisiaj przetrwały i które na razie wytrzymały próbę czasu, nie zawsze były dostatecznie pielęgnowane, ale najważniejsze, że nie popsute.

Pozostało 83% artykułu
Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl!

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?