Działalność nierejestrowana a VAT

Działalność nieewidencjonowana staje się coraz bardziej popularna. Wśród jej zalet wylicza się zwolnienie z większości obowiązków ewidencyjnych oraz obciążeń fiskalnych. Warto więc odpowiedzieć na pytanie, czy, a jeżeli tak, to jakie obowiązki w VAT ciążą na osobach ją prowadzących.

Publikacja: 05.07.2023 02:00

Działalność nierejestrowana a VAT

Foto: Adobe Stock

Podatnikiem w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o VAT są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Pojęcie działalności gospodarczej na gruncie ustawy o VAT rozumiane jest szeroko i obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Warto mieć na uwadze, że definicja działalności gospodarczej zawarta w ustawie o VAT jest odrębna i autonomiczna od definicji przewidzianej w ustawie – Prawo przedsiębiorców. Wobec tego działalność nierejestrowana może stanowić działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy VAT, a więc prowadząc działalność nierejestrowaną można nabyć status podatnika VAT.

Pozostało 84% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Podatki
Sprzedali odziedziczone mieszkanie. Zapędy fiskusa musiał zastopować sąd
Zawody prawnicze
Czystki w krakowskich prokuraturach. To ewenement w skali całego kraju
Sądy i trybunały
Pracownicy sądów i prokuratur przedstawili swoje żądania Bodnarowi
Zadania
Zielona rewolucja w polskich miastach. Muszą stworzyć plany klimatyczne
Materiał Promocyjny
Jakie są główne zalety systemów do zarządzania zasobami ludzkimi?
Sądy i trybunały
Ujawniono drugi przypadek inwigilowania Pegasusem sędziego w Polsce
Prawo karne
Polak skazany na dożywocie w Kongu jest już na wolności