Działalność nierejestrowana a VAT

Działalność nieewidencjonowana staje się coraz bardziej popularna. Wśród jej zalet wylicza się zwolnienie z większości obowiązków ewidencyjnych oraz obciążeń fiskalnych. Warto więc odpowiedzieć na pytanie, czy, a jeżeli tak, to jakie obowiązki w VAT ciążą na osobach ją prowadzących.

Publikacja: 05.07.2023 02:00

Działalność nierejestrowana a VAT

Foto: Adobe Stock

Podatnikiem w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o VAT są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Pojęcie działalności gospodarczej na gruncie ustawy o VAT rozumiane jest szeroko i obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Warto mieć na uwadze, że definicja działalności gospodarczej zawarta w ustawie o VAT jest odrębna i autonomiczna od definicji przewidzianej w ustawie – Prawo przedsiębiorców. Wobec tego działalność nierejestrowana może stanowić działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy VAT, a więc prowadząc działalność nierejestrowaną można nabyć status podatnika VAT.

Pozostało 84% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Zamów w promocji 99 zł za pierwszy miesiąc, każdy kolejny w cenie 199 zł

Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.

Prawo karne
Tragiczny wypadek na A1: pełnomocnik kierowcy bmw wydał oświadczenie
Prawo pracy
Korporacje inwestują w kontrolerów L4. Nowy bat na symulantów
Zawody prawnicze
Egzamin na aplikacje prawnicze nieznacznie łatwiejszy niż rok temu
Prawo drogowe
PiS kusi młodych: darmowy kurs prawa jazdy dla każdego 18-latka
Materiał Promocyjny
SSC/GBS Leadership Program 2023
Prawo dla Ciebie
Jak oddać głos w wyborach do Sejmu i Senatu oraz w referendum. Objaśniamy
Konsumenci
Zamieszanie w sprawach frankowych przez brak uchwały SN