WSA: Opracowywanie karty dań nie jest działaniem B+R

Działalność badawczo-rozwojowa musi mieć charakter twórczy i być nastawiona na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym, które nie mają odtwórczego charakteru. Przygotowanie nowego oraz specjalnego menu stanowią przejaw typowej, standardowej działalności gospodarczej spółki, która prowadzi działalność gastronomiczną.

Publikacja: 03.07.2023 02:00

WSA: Opracowywanie karty dań nie jest działaniem B+R

Foto: Adobe Stock

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z 4 maja 2023 r. (I SA/Kr 282/23).

Spółka prowadząca restaurację hotelową cyklicznie wymienia kartę dań oraz tworzy specjalną kartę dań na różne okazje. W tym celu wykonuje prace polegające na opracowaniu nowych receptur dań. W związku z tym zwróciła się do dyrektora KIS z pytaniem, czy czynności związane z przygotowywaniem nowych receptur dań stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 i pkt 28 ustawy o CIT i będzie mogła z tego tytułu odliczyć od podstawy opodatkowania koszty kwalifikowane zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy o CIT. Zdaniem spółki czynności związane z przygotowaniem nowych receptur dań przez personel, który wykorzystuje swoją wiedzę kulinarną do tworzenia nowych dań, świadczą o twórczym charakterze, ponieważ powstają w ten sposób nowe, unikatowe dania. Dodatkowo podatnik wskazał, że prace są wykonywane w sposób systematyczny i mają na celu zwiększenie zasobu wiedzy, aby wykorzystać go do tworzenia nowych produktów. Prace te spełniają zatem przesłanki zawarte w art. 4a pkt 26 i pkt 28 ustawy o CIT i tym samym podatnik będzie uprawniony do odliczenia kosztów kwalifikowanych związanych z pracami nad nowymi recepturami dań.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Prawo karne
Akta znalezione w domu Zbigniewa Ziobry. Prokuratura przekazała nowe informacje
ABC Firmy
Firma zapłaci prawie 240 tys. zł kary. Wszystko przez zgubionego pendrive'a
Zawody prawnicze
Adwokaci apelują do Tuska. Chcą uchylenia rozporządzenia MS
Praca, Emerytury i renty
Czternasta emerytura z wieloma znakami zapytania. Będzie podwyżka?
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?