Ładowanie samochodów elektrycznych jest dostawą towarów

Miejscem opodatkowania dostawy prądu przez stację ładowania jest każdorazowo miejsce, gdzie energia ta znajdzie się w momencie dostawy. Bez znaczenia pozostaje status nabywcy.

Publikacja: 03.07.2023 02:00

Ładowanie samochodów elektrycznych jest dostawą towarów

Foto: AdobeStock

Użytkownicy pojazdów elektrycznych od wielu lat korzystają z powszechnie dostępnych stacji ładowania. Z punktu widzenia VAT nie było jednak jasne czy nabywają towar czy usługę. W wyczekiwanym przez podatników wyroku z 20 kwietnia 2023 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (C-282/22) rozstrzygnął spór, uznając, że ładowanie samochodu elektrycznego należy traktować jako dostawę towarów.

Na gruncie ustawy o VAT nie było dotychczas jasne, w jaki sposób zakwalifikować złożone świadczenie, jakim jest dostawa energii elektrycznej poprzez udostępniane odpłatnie stacje ładowania. Podatnicy co do zasady uzasadniali, że jest to świadczenie odpłatnych usług, zaś organy podatkowe i sądy nie były w tym zakresie zgodne (odmienne stanowiska można znaleźć w m.in. w orzeczeniu Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 6 czerwca 2018 r., III SA/Wa 3071/17 oraz w interpretacji indywidualnej dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 6 maja 2022 r., 0114-KDIP1-1.4012. 235.2022.1.MŻ).

Pozostało 84% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Co można wybudować bez pozwolenia na własnej posesji? Garaż? A może oczko wodne?
Zawody prawnicze
Prokuratorzy zaniepokojeni poleceniem prokuratora krajowego ws. Andrija K.
Zawody prawnicze
Nieoczekiwana zmiana miejsc na podium rankingu kancelarii prawniczych
Prawo dla Ciebie
Trybunał: ustawa przyjęta bez Kamińskiego i Wąsika jest niezgodna z konstytucją
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Sądy i trybunały
Andrzej Duda powołał Mikołaja Pawlaka na sędziego
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży