Organy podatkowe są niekonsekwentne

Zdarza się, że dyrektor KIS w stanach faktycznych, w których wspólnicy świadczą usługi na rzecz spółek, nie dość, że wydaje interpretacje, to jeszcze są one korzystne dla podatników.

Publikacja: 26.06.2023 07:12

Organy podatkowe są niekonsekwentne

Foto: Adobe Stock

Taką interpretację – pozytywną dla wnioskodawcy – dyrektor KIS wydał na przykład 10 maja 2023 r. (0114-KDIP2-2.4010.113. 2023.2.IN).

W interpretacji tej wskazano: „Jak wynika z przedstawionego opisu sprawy, niektórzy udziałowcy pozostają ze Spółką w relacji B2B i świadczą usługi na rzecz Spółki, które polegają na realizacji kontraktów. Świadczą oni usługi informatyczne polegające na dostosowaniu funkcjonalności programów dla klientów Spółki oraz na implementacji lub konfiguracji poszczególnych zadań. Spółka posiada aktywa niezbędne do samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej, przy czym z uwagi na charakter świadczonych usług w celu ich prawidłowego wykonania musi korzystać z podwykonawców. Umowa współpracy z podmiotami powiązanymi została zawarta na warunkowych rynkowych, tak jak pomiędzy podmiotami niepowiązanymi. W przypadku gdy wspólnicy nie mogliby wykonywać usług, o których mowa we wniosku, Spółka byłaby zobowiązana do zawarcia umowy z innymi podmiotami. Zawarcie transakcji ze wspólnikami Spółki wynika z faktycznych potrzeb biznesowych Spółki.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Rzecznik generalny TSUE o restrukturyzacji Getin Banku: ocenić musi polski sąd
Praca, Emerytury i renty
Rząd ma problem z emeryturami. Trybunał wymusił kosztowne zmiany
Prawo dla Ciebie
Miliony z Funduszu bez konkursów. Eksperci są pewni: Ziobro złamał konstytucję
Podatki
Skarbówka będzie łapać już tylko prawdziwych oszustów
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Sądy i trybunały
SN dopuszcza piętrowe wyłączenia sędziów
Płace
Ostatnia taka podwyżka pensji. W przyszłym roku czeka nas rewolucja