Klient sam rozliczy podatek Belki od ubezpieczenia z UFK

Do ustawy o PIT wprowadzono „tylnymi drzwiami” przełomowe zmiany w opodatkowaniu popularnych ubezpieczeń na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym.

Publikacja: 26.06.2023 02:00

Klient sam rozliczy podatek Belki od ubezpieczenia z UFK

Foto: Adobe Stock

Trzeba być naprawdę uważnym przy śledzeniu zmian w przepisach (szczególnie podatkowych). Założenia nowelizacji oraz zakres tematyczny uchwalonych ostatecznie zmian mogą bowiem istotnie odbiegać od ich pierwotnej treści. Dobrym przykładem jest ustawa z 26 maja 2023 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Ustawa wprowadza pakiet zmian w VAT określany jako Slim VAT 3.

Oprócz tego nowelizuje ona również ustawę o PIT. Ta część nowelizacji została wprowadzona do ustawy „tylnymi drzwiami” dopiero na etapie prac w komisji sejmowej i nie była w żaden sposób szerzej komunikowana. Nowelizacja w zakresie PIT wprowadza przełomowe zmiany dotyczące opodatkowania tzw. podatkiem Belki ubezpieczeń na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (UFK), w ramach których swoje środki inwestują tysiące Polaków.

Pozostało 85% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów