Cash-pooling obsługiwany przez bank również z dokumentacją cen transferowych

Na uczestnikach systemu cash- -poolingu spoczywa obowiązek sporządzenia dokumentacji cen transferowych, przy założeniu przekroczeniu określonego w ustawie progu wartościowego dla wartości kapitału transakcji i braku możliwości skorzystania ze zwolnień. Nie zmienia tego fakt, że to niezależny bank obsługuje rozliczenia między stronami, w tym faktycznie przelewa środki między poszczególnymi rachunkami w ramach systemu.

Publikacja: 19.06.2023 02:00

Cash-pooling obsługiwany przez bank również z dokumentacją cen transferowych

Foto: Adobe Stock

Z takim stanowiskiem wnioskodawcy zgodził się dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji wydanej 4 maja 2023 r. (0111- KDIB1-3.4010.134.2023.2.PC).

Spółka złożyła w marcu 2023 r. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej m.in. w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych i ustalenia czy w związku z uczestnictwem w systemie cash-poolingu będzie na niej oraz na pozostałych podmiotach w grupie (będących uczestnikami systemu) spoczywać obowiązek sporządzenia dokumentacji cen transferowych, o której mowa w art. 11k ust. 1 ustawy o CIT. Wnioskodawca wraz z podmiotami powiązanymi zamierzają zawrzeć z niezależnym bankiem z siedzibą w Polsce umowę systemu zarządzania środkami pieniężnymi w grupie rachunków, na podstawie której świadczona będzie na ich rzecz usługa zarządzania płynnością finansową, tzw. cash-pooling. Zgodnie z treścią wniosku usługa cash-poolingu polega na zarządzaniu przez bank fizycznymi przepływami środków finansowych między rachunkami bieżącymi klientów tej usługi. Celem zawarcia danej umowy jest możliwie najbardziej efektywne zarządzanie posiadanymi środkami pieniężnymi, efektywne finansowanie bieżących potrzeb uczestników systemu cash-poolingu w zakresie kapitału obrotowego oraz poprawa płynności finansowej zarówno poszczególnych uczestników, jak i całej grupy.

Pozostało 82% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Zamów w promocji 99 zł za pierwszy miesiąc, każdy kolejny w cenie 199 zł

Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.

Prawo karne
PiS zaostrza przepisy - dożywocie i kary dla 14-latków. Kontrowersji jest więcej
Prawo karne
Porzucił w lesie kota z cewnikiem i wenflonem. Jest wyrok
Zawody prawnicze
Egzamin na aplikacje prawnicze nieznacznie łatwiejszy niż rok temu
Prawo drogowe
Egzaminacyjna turystyka ma się dobrze. Gdzie najłatwiej zdać na prawo jazdy
Materiał Promocyjny
SSC/GBS Leadership Program 2023
Prawo dla Ciebie
Jak oddać głos w wyborach do Sejmu i Senatu oraz w referendum. Objaśniamy
Konsumenci
Wyłom czy eksces Sądu Najwyższego? Korzystny dla banku wyrok ws. frankowej