Cash-pooling obsługiwany przez bank również z dokumentacją cen transferowych

Na uczestnikach systemu cash- -poolingu spoczywa obowiązek sporządzenia dokumentacji cen transferowych, przy założeniu przekroczeniu określonego w ustawie progu wartościowego dla wartości kapitału transakcji i braku możliwości skorzystania ze zwolnień. Nie zmienia tego fakt, że to niezależny bank obsługuje rozliczenia między stronami, w tym faktycznie przelewa środki między poszczególnymi rachunkami w ramach systemu.

Publikacja: 19.06.2023 02:00

Cash-pooling obsługiwany przez bank również z dokumentacją cen transferowych

Foto: Adobe Stock

Z takim stanowiskiem wnioskodawcy zgodził się dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji wydanej 4 maja 2023 r. (0111- KDIB1-3.4010.134.2023.2.PC).

Spółka złożyła w marcu 2023 r. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej m.in. w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych i ustalenia czy w związku z uczestnictwem w systemie cash-poolingu będzie na niej oraz na pozostałych podmiotach w grupie (będących uczestnikami systemu) spoczywać obowiązek sporządzenia dokumentacji cen transferowych, o której mowa w art. 11k ust. 1 ustawy o CIT. Wnioskodawca wraz z podmiotami powiązanymi zamierzają zawrzeć z niezależnym bankiem z siedzibą w Polsce umowę systemu zarządzania środkami pieniężnymi w grupie rachunków, na podstawie której świadczona będzie na ich rzecz usługa zarządzania płynnością finansową, tzw. cash-pooling. Zgodnie z treścią wniosku usługa cash-poolingu polega na zarządzaniu przez bank fizycznymi przepływami środków finansowych między rachunkami bieżącymi klientów tej usługi. Celem zawarcia danej umowy jest możliwie najbardziej efektywne zarządzanie posiadanymi środkami pieniężnymi, efektywne finansowanie bieżących potrzeb uczestników systemu cash-poolingu w zakresie kapitału obrotowego oraz poprawa płynności finansowej zarówno poszczególnych uczestników, jak i całej grupy.

Pozostało 82% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?