Czy wydatki na catering są kosztem

- Spółka z o.o. prowadzi działalność polegającą na produkcji, postprodukcji, dystrybucji filmów, nagrań wideo, programów telewizyjnych, a także związaną z projekcją filmów. Wśród osób, z którymi współpracuje spółka są osoby pracujące na planie zdjęciowym. Osoby te są zatrudnione przez spółkę albo współpracują ze nią na podstawie umów cywilnoprawnych. Praca nad nagraniami często przekracza 8 godzin dziennie i odbywa się w miejscach słabo skomunikowanych co uniemożliwia samodzielne zorganizowanie posiłków przez osoby przebywające planie. Z tego względu spółka zamawia dla nich wyżywienie w formie cateringu. Jest ono dostępne na planie zdjęciowym, a jego zapewnienie jest konieczne dla sprawnego kontynuowania współpracy i generowania przez spółkę przychodu. Pracownicy i współpracownicy nie ponoszą żadnych kosztów związanych z zakupem cateringu. Zakup tych usług jest udokumentowany fakturą wystawiona na spółkę. Czy takie wydatki mogą zostać uznane za koszt uzyskania przychodów? – pyta czytelnik.

Publikacja: 31.05.2023 06:46

Czy wydatki na catering są kosztem

Foto: Adobe Stock

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT (art. 15 ust. 1 zdanie pierwsze ustawy o CIT).

W analizowanym przypadku, wydatki pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przez niego przychodami. Celem poniesionych wydatków jest poprawa jakości wykonywanej pracy, zdrowia oraz samopoczucia pracowników i współpracowników, co wpływa również na zwiększenie motywacji do pracy oraz gwarantuje realizacje zadań spółki na najwyższym poziomie. Zapewnienie cateringu pozwoli z kolei szybciej i sprawniej zrealizować cele biznesowe założone przez spółkę, co może przełożyć się na uzyskiwane przez spółkę przychody. Ponadto, istotna jest optymalizacja czasu zamawiania cateringu, pracownicy i współpracownicy nie muszą opuszczać miejsca pracy, jednocześnie nie poświęcając czasu na poszukiwania miejsca, w którym mogli posiłek zamówić i zjeść. Opisane wydatki zostały poniesione przez spółkę i nie zostały jej w jakikolwiek sposób zwrócone. Są też udokumentowane fakturami wystawionymi na spółkę.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Co można wybudować bez pozwolenia na własnej posesji? Garaż? A może oczko wodne?
Zawody prawnicze
Prokuratorzy zaniepokojeni poleceniem prokuratora krajowego ws. Andrija K.
Mundurowi
Dlaczego żołnierzy na granicy skuto kajdankami? Żandarmeria Wojskowa wyjaśnia
Prawo drogowe
Zmiany w kasowaniu punktów karnych i zabieraniu prawa jazdy. Będzie surowo
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Prawo drogowe
Koniec z parkowaniem na chodnikach? Jest propozycja zmiany prawa
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży