Jeden środek trwały, dwie ulgi podatkowe

Jeżeli spółka najpierw odliczy 30 proc. ceny nabycia nowych środków trwałych w ramach ulgi na produkcję próbną, to w uldze na robotyzację jedynie 70 proc. tej ceny może być podstawą odliczenia (w wysokości 50 proc.).

Publikacja: 29.05.2023 02:00

Jeden środek trwały, dwie ulgi podatkowe

Foto: Adobe Stock

Pakiet zmian w przepisach określany jako Polski Ład, który wszedł w życie 1 stycznia 2022 r., wprowadził przepisy mające zdynamizować rozwój gospodarczy kraju poprzez system ulg podatkowych. Należy do nich m.in. ulga na produkcję próbną i wprowadzenie do sprzedaży nowego produktu (ulga na prototyp) oraz ulga na robotyzację. Mają one wesprzeć transformację cyfrową oraz zachęcić polskie firmy do wprowadzania nowych produktów na rynek i do unowocześnienia procesów produkcyjnych. Ulgi obowiązują od niedawna i wielu podatników ma wciąż wątpliwości związane z ich rozliczaniem. Jedną z takich wątpliwości rozstrzygnął ostatnio dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 18 maja 2023 r. (0111-KDIB1-3.4010.171.2023.1.MBD).

Pozostało 88% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?