Czy zwykłe zaniedbanie wystarczy, aby ukarać podatnika sankcją

W obecnym stanie prawnym polskie organy podatkowe dysponują narzędziem, dzięki któremu mogą dotkliwie karać podatników zaniżających swoje zobowiązania w podatku od towarów i usług lub zawyżających korzyści podatkowe.

Publikacja: 24.05.2023 02:00

Czy zwykłe zaniedbanie wystarczy, aby ukarać podatnika sankcją

Foto: Adobe Stock

Chodzi o przepisy art. 112b i 112c ustawy o VAT, które umożliwiają nałożenie na podatników tzw. sankcji VAT, czyli dodatkowego zobowiązania podatkowego, gdy popełnią błędy w rozliczeniach, których skutkiem będzie zaniżenie zobowiązania podatkowego lub zawyżenie korzyści podatkowej (tj. kwoty zwrotu lub kwoty VAT naliczonego do przeniesienia na kolejne okresy rozliczeniowe). Standardowo kara ta wynosi 30 proc. kwoty nieprawidłowości w rozliczeniu, ale może zostać zmniejszona do 20 proc. lub 15 proc. w przypadku korekty złożonej i rozliczonej przez podatnika po zakończeniu kontroli podatkowej lub celno-skarbowej.

Pozostało 85% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawnicy
Awans prokuratora szykanowanego za Ziobry i Święczkowskiego
Prawo karne
Prokuratura przeszukała dom Zbigniewa Ziobry. "Okien nie wybijano"
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe