Chcesz pomóc potrzebującym? Przekaż 1,5 proc. swojego PIT

Wzrósł odpis na szczytne cele. W zeznaniu PIT za zeszły rok można przekazać organizacji pożytku publicznego 1,5 proc. podatku.

Publikacja: 29.03.2023 03:00

1,5% na OPP

1,5% na OPP

Foto: rp.pl

Podarowanie części swojego podatku potrzebującym jest bardzo proste. Wystarczy wpisać w zeznaniu rocznym numer KRS wybranej organizacji pożytku publicznego i kwotę, którą chcemy przekazać (po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół). Resztą zajmie się fiskus.

Przypomnijmy, że w poprzednich latach odpis był niższy, na szczytne cele można było podarować 1 proc. PIT. Ministerstwo Finansów informuje, że w zeszłym roku z tej możliwości skorzystało około 75 proc. rozliczających się osób, a organizacje otrzymały łącznie ponad 1,1 mld zł. I zapewnia, że dzięki większemu odpisowi (1,5 proc.) ich wpływy wzrosną. Choć część osób po zwiększeniu kwoty wolnej od podatku (do 30 tys. zł dochodu rocznie) w ogóle go nie odprowadza, wielu zaś płaci mniej wskutek obniżki stawki PIT w pierwszym progu skali (z 17 do 12 proc.).

Resort finansów wskazuje też, że ci, którzy korzystają z usługi Twój e-PIT (w systemie e-Urząd Skarbowy) mają w przygotowanym przez urzędników zeznaniu wpisaną organizację, którą wsparli w zeszłym roku. Mogą oczywiście ją zmienić. Podobnie jak osoby, które już wysłały zeznanie (według ministerstwa w Twój e-PIT złożono już ponad 5 mln formularzy). Jeśli chcą przekazać część podatku innej organizacji niż ta, którą wpisały w deklaracji, muszą złożyć korektę.

Czytaj więcej

Nowe ulgi w PIT. Jak zapłacić mniejszy podatek za 2022 r.

Ministerstwo Finansów przypomina, że fiskus przekaże pieniądze z podatku wtedy, gdy został zapłacony. Oczywiście 1,5 proc. PIT możemy ofiarować także wtedy, gdy w rocznej deklaracji wykazaliśmy nadpłatę i liczymy na zwrot (byleby wychodził nam podatek należny).

Wykaz organizacji pożytku publicznego uprawnionych do zbierania pieniędzy z PIT prowadzi Narodowy Instytut Wolności. Są tam fundacje, stowarzyszenia, hospicja, bractwa, towarzystwa, komitety, kluby sportowe, parafie. Wybór jest spory, warto jednak przed podjęciem decyzji więcej dowiedzieć się o podmiocie, który chcemy wesprzeć. Przejrzeć jego sprawozdania, zrobić wywiad środowiskowy, poszukać informacji w internecie. Po to, aby środki z 1,5 proc. trafiły w dobre ręce.

Resort finansów informuje, że w zeznaniu możemy wesprzeć tylko jedną organizację. Jeśli ktoś chce pomóc też innej, może przekazać jej klasyczną darowiznę i skorzystać z ulgi polegającej na odliczeniu od dochodu. Ograniczenie nie dotyczy tych, którzy zarabiają na różne sposoby i składają kilka zeznań. W każdym z nich mogą zadeklarować przekazanie 1,5 proc. PIT dla innej organizacji.

Pamiętajmy też, że wsparcie nic nie kosztuje. 1,5 proc. to część podatku, który i tak idzie na konto fiskusa.

Czytaj więcej

Chcesz ulgę? Musisz ją sam wpisać do e-PIT
Prawo karne
Lex Tusk: co zawiera projekt łagodzący ustawę
Sądy i trybunały
Sędzia Radzik nie będzie już wiceprezesem Sądu Apelacyjnego w Warszawie
Sądy i trybunały
Jest wyrok TK ws. sporu kompetencyjnego pomiędzy prezydentem a Sądem Najwyższym
Prawnicy
Profesorowie prawa bronią b. promotora Dudy. "Brutalny atak ministra Czarnka"
ZUS
Od zwrotu składki zdrowotnej należy się… składka zdrowotna
Spadki i darowizny
Weszły w życie istotne zmiany w zachowkach