Sąd: Odmowa nadpłaty to nie sposób na bogacenie się państwa

Nie można z góry czynić założenia, że skoro VAT jest elementem ceny towaru, którą zobowiązany jest uiścić nabywca, to sprzedawca nie ponosi jego ciężaru ekonomicznego, a jego zwrot wystawcy paragonu powodowałby bezpodstawne wzbogacenie.

Publikacja: 15.03.2023 02:00

Sąd: Odmowa nadpłaty to nie sposób na bogacenie się państwa

Foto: Adobe Stock

W sprawie chodziło o prawa do korekty stawki VAT oraz podatku należnego dla sprzedaży dań gotowych. We wniosku o interpretację podatniczka wyjaśniła, że od 2015 r. prowadzi jednoosobową firmę. Sprzedaje gotowe dania na wynos konsumentom, co ewidencjonuje na kasie, wydając paragon. Kobieta tłumaczyła, że nie posiada informacji umożliwiających identyfikację klientów. Cena sprzedawanych dań została ustalona jako wartość brutto. Z wniosku wynikało, że od początku działalności błędnie stosowała 8 proc. VAT przeznaczone m.in. do usług związanych z wyżywieniem – usług gastronomicznych. Nie miała bowiem świadomości rzeczywistego charakteru tych czynności, tj. że przepisy zobowiązywały ją do stosowania 5 proc. stawki podatku jak dla dostawy towarów – dań gotowych na wynos.

Pozostało 87% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona