Sąd: Odmowa nadpłaty to nie sposób na bogacenie się państwa

Nie można z góry czynić założenia, że skoro VAT jest elementem ceny towaru, którą zobowiązany jest uiścić nabywca, to sprzedawca nie ponosi jego ciężaru ekonomicznego, a jego zwrot wystawcy paragonu powodowałby bezpodstawne wzbogacenie.

Publikacja: 15.03.2023 02:00

Sąd: Odmowa nadpłaty to nie sposób na bogacenie się państwa

Foto: Adobe Stock

W sprawie chodziło o prawa do korekty stawki VAT oraz podatku należnego dla sprzedaży dań gotowych. We wniosku o interpretację podatniczka wyjaśniła, że od 2015 r. prowadzi jednoosobową firmę. Sprzedaje gotowe dania na wynos konsumentom, co ewidencjonuje na kasie, wydając paragon. Kobieta tłumaczyła, że nie posiada informacji umożliwiających identyfikację klientów. Cena sprzedawanych dań została ustalona jako wartość brutto. Z wniosku wynikało, że od początku działalności błędnie stosowała 8 proc. VAT przeznaczone m.in. do usług związanych z wyżywieniem – usług gastronomicznych. Nie miała bowiem świadomości rzeczywistego charakteru tych czynności, tj. że przepisy zobowiązywały ją do stosowania 5 proc. stawki podatku jak dla dostawy towarów – dań gotowych na wynos.

Pozostało 87% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?