Sprzedaż na kasie fiskalnej a zawyżenie stawki VAT

Zdaniem dyrektora KIS, jeśli podatnik nie jest w stanie zidentyfikować klientów B2C, na rzecz których sprzedawał usługi stosując zawyżoną stawkę VAT, i nie oddaje im zwrotu różnicy w cenie, to skorygowanie nienależnie zadeklarowanego VAT nie jest możliwe i nie zachodzą przesłanki do powstania nadpłaty VAT. Zasadność takiego podejścia budzi jednak wątpliwości, a na tle podobnej sprawy NSA zwrócił się z pytaniem prejudycjalnym do TSUE.

Publikacja: 08.02.2023 02:00

Sprzedaż na kasie fiskalnej a zawyżenie stawki VAT

Foto: Adobe Stock

Przywołane na wstępie stanowisko dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przedstawił w interpretacji indywidualnej z 30 listopada 2022 r. (0111-KDIB3-1. 4012.773.2022.2.WN).

Przepisy ustawy o VAT nie przewidują wprost możliwości obniżenia lub podwyższenia podstawy opodatkowania oraz podatku należnego w odniesieniu do sprzedaży, która została zaewidencjonowana na kasie rejestrującej udokumentowanej paragonem fiskalnym i dokonana na rzecz klienta będącego osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej. Wyłącznie rozporządzenie w sprawie kas fiskalnych przewiduje możliwość korekty sprzedaży paragonowej, ale jego przepisy stanowią o niej tylko w kontekście zwrotów i uznanych reklamacji oraz oczywistej pomyłki w przypadku błędnie zaewidencjonowanej sprzedaży.

Pozostało 87% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Teraz półroczna e-prenumerata za połowę ceny!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej Korzystaj z nieograniczonego dostępu do wszystkich treści Rzeczpospolitej, m.in. z artykułów, specjalistycznych e-tygodników dla firm i urzędów oraz e-miesięczników – monotematycznych opracowań prawnopodatkowych. Czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Podatki
Nie sprzedasz mieszkania otrzymanego w spadku bez glejtu od fiskusa
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć samochód w nowej firmie?
https://autosalon.moto.rp.pl/artykul/nowy-samochod-w-nowej-firmie
Prawo karne
Niesłusznie spędził w więzieniu 18 lat. Historia Tomasza Komendy wstrząsnęła Polską
Sądy i trybunały
Rzecznik dyscyplinarny uderza w sędzię SN. Chce ją odsunąć od głośnej sprawy
Sądy i trybunały
Sędzia Tuleya podaje nowe informacje ws. inwigilacji polityków i Pegasusa
Konsumenci
Kredyt na 30 lat spłacony w 19 miesięcy. Czy bank powinien zwrócić prowizję?