Ustalenia źródła przychodu biegłego sądowego

Przychody uzyskiwane z wykonywania, w ramach prowadzonej firmy, wycen lub opinii na zlecenie sądów i prokuratur, powinny być kwalifikowane do źródła przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Publikacja: 20.12.2022 20:00

Ustalenia źródła przychodu biegłego sądowego

Foto: Adobe Stock

- Przedsiębiorca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej sporządza operaty szacunkowe określające wartość nieruchomości oraz innych praw do nieruchomości na zlecenie sądów, prokuratur i komorników. Oprócz wykonywania wycen działa on również w obszarze pośrednictwa w obrocie nieruchomościami oraz wynajmie nieruchomości. Przedsiębiorca zamierza zaprzestać wykonywania wyceni opinii na zlecenie sądów i prokuratur w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Przedsiębiorca planuje złożyć w sądach i prokuraturach oświadczenie, że wykonywane czynności biegłego rozliczane mają być przez sądy i prokuratury w ramach działalności wykonywanej osobiście, czyli sądy i prokuratury mają potrącać zaliczkę na podatek dochodowy. Czynności biegłego w ramach działalności dla sądów i prokuratur będą wyłączone z prowadzonej działalności gospodarczej. Czy działalność przedsiębiorcy, jako biegłego sądowego na rzecz sądów i prokuratur, może być rozliczana w ramach działalności osobistej (po przekazaniu oświadczenia do sądów i prokuratur, że to one mają potrącać zaliczki na podatek dochodowy, i że wykonywane zlecenia na rzecz sądów i prokuratur nie są prowadzone w ramach działalności gospodarczej), stosownie do art. 13 pkt 6 ustawy o PIT? – pyta czytelnik.

Pozostało 87% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo dla Ciebie
Prof. Andrzej Kidyba: decyzja o odsunięciu mnie od zajęć jest skandaliczna
Aplikacje i egzaminy
Nowa KRS nie zostawia suchej nitki na kandydacie Bodnara na dyrektora KSSiP
Edukacja i wychowanie
Duże zmiany w szkołach od 1 września 2024 r. Nowacka podpisała rozporządzenie
Prawo w Firmie
Ta ustawa ma chronić przed hakerami ze Wschodu. Firmy i samorządy protestują
Prawo karne
Prokuratura umarza postępowanie w sprawie Lisa. Posłanka: Nieprawdopodobne uzasadnienie