Dotacja dla utrzymania komunikacji bez konsekwencji

Refundacja otrzymywana od jednostek samorządu terytorialnego na podstawie zawartych porozumień, która nie jest związana z ceną sprzedawanych biletów, nie może być zaliczana do podstawy opodatkowania.

Publikacja: 06.12.2022 23:18

Dotacja dla utrzymania komunikacji bez konsekwencji

Foto: Adobe Stock

Sprawa dotyczyła wykładni przepisów o VAT o którą w kwietniu 2022 r. wystąpiło przedsiębiorstwo komunikacji samochodowej. Wyjaśniło, że jest przedsiębiorcą prowadzącym działalność w formie spółki z o.o. We wniosku podkreślono, że spółka nie jest powiązana kapitałowo czy osobowo z jakąkolwiek jednostką samorządu terytorialnego. Niemniej ma podpisane z nimi (województwami, powiatami, gminami) szereg umów, na podstawie których, zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 4 ustawy o publicznym transporcie zbiorowym, świadczył usługi w zakresie przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. Na ich podstawie we własnym zakresie drukuje i dystrybuuje bilety uprawniające pasażerów do korzystania ze świadczonych usług transportu zbiorowego, a wpływy z nich są należne spółce. i nie są przekazywane do jednostek samorządu terytorialnego.

Pozostało 85% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?