Dotacja dla utrzymania komunikacji bez konsekwencji

Refundacja otrzymywana od jednostek samorządu terytorialnego na podstawie zawartych porozumień, która nie jest związana z ceną sprzedawanych biletów, nie może być zaliczana do podstawy opodatkowania.

Publikacja: 06.12.2022 23:18

Dotacja dla utrzymania komunikacji bez konsekwencji

Foto: Adobe Stock

Sprawa dotyczyła wykładni przepisów o VAT o którą w kwietniu 2022 r. wystąpiło przedsiębiorstwo komunikacji samochodowej. Wyjaśniło, że jest przedsiębiorcą prowadzącym działalność w formie spółki z o.o. We wniosku podkreślono, że spółka nie jest powiązana kapitałowo czy osobowo z jakąkolwiek jednostką samorządu terytorialnego. Niemniej ma podpisane z nimi (województwami, powiatami, gminami) szereg umów, na podstawie których, zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 4 ustawy o publicznym transporcie zbiorowym, świadczył usługi w zakresie przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. Na ich podstawie we własnym zakresie drukuje i dystrybuuje bilety uprawniające pasażerów do korzystania ze świadczonych usług transportu zbiorowego, a wpływy z nich są należne spółce. i nie są przekazywane do jednostek samorządu terytorialnego.

Pozostało 85% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Teraz półroczna e-prenumerata za połowę ceny!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej Korzystaj z nieograniczonego dostępu do wszystkich treści Rzeczpospolitej, m.in. z artykułów, specjalistycznych e-tygodników dla firm i urzędów oraz e-miesięczników – monotematycznych opracowań prawnopodatkowych. Czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Sądy i trybunały
Sędzia Igor Tuleya: Możliwe, że zgodziłem się na Pegasusa
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć samochód w nowej firmie?
https://autosalon.moto.rp.pl/artykul/nowy-samochod-w-nowej-firmie
Prawo karne
Niesłusznie spędził w więzieniu 18 lat. Historia Tomasza Komendy wstrząsnęła Polską
Sądy i trybunały
Sędzia Schab odwołany. Bodnar znalazł sposób na pominięcie nowej KRS
Nauczyciele
Rozporządzenie podpisane. MEN: Rekordowe podwyżki dla nauczycieli
Podatki
Czy kieszonkowe od dziadków jest zwolnione z podatku od spadków i darowizn?