Jak rozliczyć wydatki na noclegi i legalizację pobytu cudzoziemca

Gdy zleceniodawca zapewni zleceniobiorcy nieodpłatnie noclegi, mimo że nie jest zobligowany do tego przepisami prawa, wartość tego świadczenia stanowi dla zleceniobiorcy przychód z innych nieodpłatnych świadczeń. Nie są nim natomiast wydatki na legalizację pobytu i pracy na terytorium Polski. Poniesione są bowiem w interesie ekonomicznym i prawnym zleceniodawcy.

Publikacja: 27.11.2022 02:00

Jak rozliczyć wydatki na noclegi i legalizację pobytu cudzoziemca

Foto: Adobe Stock

Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 27 września 2022 r. (II FSK 49/20).

Agencja pracy tymczasowej (spółka) zajmuje się pozyskiwaniem pracowników, zawiera z cudzoziemcami (osobami fizycznymi) umowy zlecenia na wykonywanie pracy tymczasowej na terenie całej Polski. W celu wykonywania przez nich ich obowiązków spółka zapewnia im nieodpłatnie zakwaterowanie oraz ponosi koszty związane z legalizacją zatrudnienia i pobytu cudzoziemców, m.in. koszty pozwolenia na pracę, wiz czy tłumaczenia dokumentów. We wniosku o wydanie interpretacji zapytała czy wartość zapewnianych zleceniobiorcom nieodpłatnie noclegów stanowi ich przychód z umowy zlecenia i czy powinna wypełniać obowiązki płatnika zaliczek na PIT. Spytała też czy pokrywanie przez nią kosztów procedur legalizacji pobytu i pracy zleceniobiorców jest nieodpłatnym świadczeniem i powoduje powstanie przychodu po stronie zleceniobiorców.

Pozostało 85% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP