Czy organ potwierdzi zwolnienie od opłat za najem urządzenia przemysłowego

W zakresie należności za najem urządzenia przemysłowego powinny być wydawane opinie o stosowaniu preferencji w podatku u źródła, mimo że opłaty te nie są obecnie objęte systemem pay&refund.

Publikacja: 16.10.2022 16:05

Czy organ potwierdzi zwolnienie od opłat za najem urządzenia przemysłowego

Foto: Adobe Stock

Już od 2019 r. istnieje możliwość uzyskania opinii dotyczącej zastosowania zwolnienia w zakresie podatku u źródła (art. 26b ustawy o CIT, analogiczne przepisy zawiera ustawa o PIT). Opinia ta potwierdza możliwość stosowania zwolnienia z poboru podatku na podstawie przepisów szczególnych, ale również niepobrania podatku lub pobrania w niższej stawce na podstawie odpowiednich umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Równolegle wprowadzone zostały przepisy związane z tzw. systemem pay&refund (konieczność poboru podatku u źródła według stawki ustawowej dla wypłat powyżej 2 mln zł, bez względu na preferencje wynikające z przepisów szczególnych). System ten był jednak zawieszany przez trzy lata na podstawie kolejnych rozporządzeń ministra finansów. Ostatecznie wszedł w życie od 2022 r., choć z pewnymi modyfikacjami. Jedno z rozrządzeń jednak obowiązuje nadal. Mowa o rozporządzeniu ministra finansów z 31 grudnia 2018 r. w sprawie wyłączenia lub ograniczenia stosowania art. 26 ust. 2e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Na jego podstawie wyłącza się stosowanie art. 26 ust. 2e ustawy o CIT w przypadku wypłat należności z tytułu użytkowania lub prawa do użytkowania urządzenia przemysłowego, w tym także środka transportu, urządzenia handlowego lub naukowego. Wyłączenie to nie zostało ograniczone czasowo, a zatem ciągle obowiązuje. Budzi ono wątpliwości w kontekście możliwości uzyskania opinii o stosowaniu preferencji w podatku u źródła dla wskazanych wypłat należności.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP