Tomasz Napierała

Czy organ potwierdzi zwolnienie od opłat za najem urządzenia przemysłowego

W zakresie należności za najem urządzenia przemysłowego powinny być wydawane opinie o stosowaniu preferencji w podatku u źródła, mimo że opłaty te nie są obecnie objęte systemem pay&refund.

CIT: wypłata dywidendy a raportowanie schematów podatkowych

Dywidenda dla spółki dominującej z UE może być uznana za schemat podatkowy. Przepisy nie są jednak precyzyjne i nie rozstrzygają tego jednoznacznie.

Jak rozliczyć wydatki na firmowe auta

Częściowe wyłączenie z kosztów dotyczy tylko tych ubezpieczeń, przy których wysokość składki uzależniona jest od wartości samochodu. Jeżeli ustalana jest na innej podstawie (np. OC, NNW), to ograniczenie to nie ma zastosowania.

CIT za 2017 rok: 10 kwestii, o których warto pamiętać

Spółki, których rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym, muszą do końca marca rozliczyć podatek dochodowy. Zostało tylko kilka dni, aby przeanalizować uzyskane przychody i poniesione koszty i prawidłowo ująć je w zeznaniu rocznym.

Bitcoin: przy handlu kryptowalutą podatek płaci się od przychodu

W przypadku sprzedaży bitcoinów, skarbówka powszechnie odmawia prawa do rozpoznania kosztu ich nabycia ze względu na brak odpowiedniego udokumentowania poniesionych wydatków.

Master file: Jaki jest zakres dokumentacji grupowej

Master file przygotowany przez centralę z siedzibą za granicą może, ale nie musi być wystarczający. Można go wykorzystać, jeżeli będzie zawierał wszystkie elementy przewidziane w polskich przepisach.

CIT: co należy wiedzieć o raportowaniu grupowym

Informacja o jednostkach wchodzących w skład grupy kapitałowej obejmuje ich dane identyfikacyjne oraz dotyczące m.in.: przychodów, zysku (straty), podatku, kapitału, pracowników i majątku – z podziałem na państwa lub terytoria.

CIT-8 za 2016: Kiedy rozpoznać roczne korekty zysków w rachunku podatkowym

Korekty dochodowości nie są spowodowane wystąpieniem błędu czy pomyłki. Wynikają z przyjętych założeń związanych ze stosowaną polityką cen transferowych. Ujmuje się w dacie wystawienia/otrzymania faktury korygującej.

Kontrola podatkowa - jak długo może trwać

Obecnie zauważalny jest wzrost liczby i skuteczności kontroli, szczególnie w obszarze cen transferowych. Rząd regularnie chwali się poprawą ściągalności podatków. Warto zatem znać swoje prawa w obliczu potencjalnej wizyty urzędników.

Klauzula nadużycia prawa w VAT

Klauzulę nadużycia prawa w VAT stosuje się najczęściej do konstrukcji złożonych i nieracjonalnych gospodarczo. Jest więc ona rzadko stosowana przez sądy. Tym samym jej rola w walce z wyłudzaniem podatku raczej nie będzie znacząca.