Jak skorygować sprzedaż na kasie fiskalnej

Zwroty i oczywiste pomyłki wymagają odrębnych ewidencji poza kasą fiskalną. Sposób ich prowadzenia określają przepisy i praktyka. O możliwości odzyskania zawyżonego VAT wynikającego z niewłaściwej stawki rozstrzygnie Trybunał Sprawiedliwości UE.

Publikacja: 16.10.2022 15:05

Jak skorygować sprzedaż na kasie fiskalnej

Foto: Adobe Stock

Prowadzenie ewidencji sprzedaży przy użyciu kas fiskalnych związane jest zasadniczo z transakcjami realizowanymi na rzecz konsumentów. W przypadku takich transakcji mogą wystąpić sytuacje wymagające zrobienia korekty, przykładowo w związku ze zwrotem towaru, reklamacją klienta czy też niezamierzoną pomyłką w momencie sprzedaży, np. zastosowaniem niewłaściwej ceny.

Należy mieć jednak na uwadze, że na kasie fiskalnej ewidencjonowana jest tylko sprzedaż. To oznacza, że w przypadku konieczności dokonania korekty sprzedaży, nie ma możliwości skorygowania transakcji bezpośrednio przy użyciu kasy fiskalnej - nie wystawia się korekty paragonu. Jak zatem skorygować sprzedaż zaewidencjonowaną na kasie fiskalnej? W jaki sposób taką korektę zaraportować w pliku JPK_V7? I czy można skorygować zawyżony VAT?

Pozostało 91% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Co można wybudować bez pozwolenia na własnej posesji? Garaż? A może oczko wodne?
Sądy i trybunały
Seria wyroków kopiuj-wklej. W tle batalia o koncesję dla aptek
Sądy i trybunały
Nowy dyrektor KSSiP: do sądów rzadko przychodzą intelektualiści czy prawnicy
Podatki
Uparty obdarowany zapłaci podatek, bo nie chciał pokazać wydruku z konta
Akcje Specjalne
Naszym celem jest osiągnięcie 9 GW mocy OZE do 2030 roku
Prawo drogowe
Koniec z parkowaniem na chodnikach? Jest propozycja zmiany prawa
Prawo rodzinne
Rozwód u notariusza lub przed urzędnikiem USC. Resort Bodnara ma śmiały plan