Zwrot towarów do innego kraju to odrębna transakcja dla VAT

Nie można korygować podatku należnego i naliczonego od WNT w przypadku gdy zwrot towarów dokonywany jest do innego kraju UE niż ten, z którego przyszły pierwotnie.

Publikacja: 05.09.2022 09:40

Zwrot towarów do innego kraju to odrębna transakcja dla VAT

Foto: Adobe Stock

Tak wynika z interpretacji indywidualnej z 16 sierpnia 2022 r. wydanej przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (0114-KDIP1-2.4012.286. 2022.2.RM).

Wnioskodawcą jest spółka prawa szwajcarskiego, której głównym przedmiotem działalności gospodarczej jest produkcja oraz sprzedaż obuwia i odzieży sportowej. Wspólnie z zainteresowanym (polską spółką zależną odpowiedzialną za dystrybucję w Polsce) wdrożyły model biznesowy zakładający, że sprzedaż towarów (zamawianych online) do klienta w Polsce będzie się odbywać w ramach transakcji łańcuchowej pomiędzy spółką szwajcarską, spółką polską oraz klientem. Przy czym towary będą wysyłane bezpośrednio przez wnioskodawcę z magazynu zlokalizowanego w Niemczech do klienta w Polsce. Z perspektywy VAT wnioskodawca rozpozna w Niemczech wewnątrzwspólnotowe dostawy (WDT), a spółka polska wewnątrzwspólnotowe nabycie (WNT) w Polsce oraz sprzedaż lokalną do klienta końcowego. Co istotne, w przypadku chęci zwrotu towarów przez klienta, zwracane towary będą wysyłane nie z powrotem do Niemiec (skąd przyszły pierwotnie), ale do centralnego magazynu wnioskodawcy w Czechach.

Pozostało 84% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego