Polski Ład skomplikował rozliczenie podziału przez wydzielenie

Od 2022 r. uczestnicy podziału muszą się mierzyć z dodatkowymi zasadami, których stosowanie jest niezbędne dla wyłączenia go z opodatkowania.

Publikacja: 21.08.2022 02:00

Polski Ład skomplikował rozliczenie podziału przez wydzielenie

Foto: Adobe Stock

Nowe brzmienie regulacji dotyczących podziałów spółek, analogicznie jak w przypadku pozostałych działań reorganizacyjnych, może sprawić podatnikom wiele problemów związanych z ich interpretacją. Transakcje te już przed wejściem w życie tzw. Polskiego Ładu często bywały skomplikowane z uwagi na niejasność przepisów ustawy o CIT. Od 1 stycznia wprowadzono wiele nowych zasad, których stosowanie jest niezbędne dla wyłączenia podziału z opodatkowania.

Transakcja podziału spółki umożliwia przeprowadzenie zmian w strukturach grup kapitałowych zmierzających do realokacji części majątku. Proces ten zakłada rozdzielenie aktywów i pasywów spółki dzielonej oraz przekazanie ich części innym podmiotom (już istniejącym lub nowo zawiązanym w wyniku podziału). Z samej konstrukcji transakcji można wywnioskować, że konieczne będzie rozpatrzenie nie tylko skutków powstałych po stronie spółki dzielonej i przejmującej, ale także ich wspólników, gdyż w wyniku podziału wspólnicy spółki dzielonej otrzymują udziały lub akcje spółki, do której przeniesiony został majątek spółki dzielonej. Podział będzie wymagał analizy z perspektywy wielu podmiotów.

Pozostało 92% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Co można wybudować bez pozwolenia na własnej posesji? Garaż? A może oczko wodne?
Materiał Promocyjny
Naszą siłą jest różnorodność
Zawody prawnicze
Prokuratorzy zaniepokojeni poleceniem prokuratora krajowego ws. Andrija K.
Zawody prawnicze
Nieoczekiwana zmiana miejsc na podium rankingu kancelarii prawniczych
Prawo dla Ciebie
Trybunał: ustawa przyjęta bez Kamińskiego i Wąsika jest niezgodna z konstytucją
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Sądy i trybunały
Andrzej Duda powołał Mikołaja Pawlaka na sędziego
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży