Polski Ład skomplikował rozliczenie podziału przez wydzielenie

Od 2022 r. uczestnicy podziału muszą się mierzyć z dodatkowymi zasadami, których stosowanie jest niezbędne dla wyłączenia go z opodatkowania.

Publikacja: 21.08.2022 02:00

Polski Ład skomplikował rozliczenie podziału przez wydzielenie

Foto: Adobe Stock

Nowe brzmienie regulacji dotyczących podziałów spółek, analogicznie jak w przypadku pozostałych działań reorganizacyjnych, może sprawić podatnikom wiele problemów związanych z ich interpretacją. Transakcje te już przed wejściem w życie tzw. Polskiego Ładu często bywały skomplikowane z uwagi na niejasność przepisów ustawy o CIT. Od 1 stycznia wprowadzono wiele nowych zasad, których stosowanie jest niezbędne dla wyłączenia podziału z opodatkowania.

Transakcja podziału spółki umożliwia przeprowadzenie zmian w strukturach grup kapitałowych zmierzających do realokacji części majątku. Proces ten zakłada rozdzielenie aktywów i pasywów spółki dzielonej oraz przekazanie ich części innym podmiotom (już istniejącym lub nowo zawiązanym w wyniku podziału). Z samej konstrukcji transakcji można wywnioskować, że konieczne będzie rozpatrzenie nie tylko skutków powstałych po stronie spółki dzielonej i przejmującej, ale także ich wspólników, gdyż w wyniku podziału wspólnicy spółki dzielonej otrzymują udziały lub akcje spółki, do której przeniesiony został majątek spółki dzielonej. Podział będzie wymagał analizy z perspektywy wielu podmiotów.

Pozostało 92% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?