Fiskus naciąga przepisy, żeby dostać więcej

Nie można mówić o „stałym miejscu prowadzenia działalności gospodarczej” zagranicznego usługobiorcy, jeżeli to samo zaplecze personalne i techniczne, które ma zostać udostępnione spółce zagranicznej przez krajową stanowi również zaplecze, dzięki któremu spółka krajowa świadczy usługi na rzecz spółki zagranicznej.

Publikacja: 16.08.2022 21:37

Fiskus naciąga przepisy, żeby dostać więcej

Foto: Adobe Stock

Sprawa dotyczyła wykładni przepisów o VAT. We wspólnym wniosku o interpretację podatniczka wskazała, że w maju 2018 r. podpisała z niemiecką firmą zarejestrowaną na VAT w Polsce, umowę składu. Jej przedmiotem miało być stałe przyjmowanie i składowanie towarów, przygotowanie ich do wysyłki, wysyłka oraz przyjęcia zwrotów w wynajmowanym przez spółkę magazynie.

Po szczegółowym opisie zasad kooperacji spółka chciała się m.in. upewnić czy jej usługi na rzecz niemieckiego usługobiorcy będą opodatkowane w Polsce. A konkretnie czy będzie on miał zaplecze personalne i techniczne, które stanowi jego stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce.

Pozostało 87% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP