Zakup produktów na targu z dowodem wewnętrznym

Przedsiębiorca, który na potrzeby swojej firmy nabywa bezpośrednio od prywatnych producentów nieprzerobione produkty roślinne i zwierzęce, może sam wystawić dokument potwierdzający zakup i ująć wydatek jako koszt.

Publikacja: 05.06.2022 02:00

Zakup produktów na targu z dowodem wewnętrznym

Foto: Adobe Stock

- Przedsiębiorca prowadzi restaurację i kupuje warzywa i produkty roślinne i zwierzęce od rolników i działkowców, którzy są krajowymi producentami i hodowcami produktów roślinnych i zwierzęcych, nieprzerobionych sposobem przemysłowym lub przerobionych sposobem przemysłowym, jeżeli przerób polega na kiszeniu produktów roślinnych lub przetwórstwie mleka. Aby udokumentować zakup warzyw i produktów roślinnych i zwierzęcych przedsiębiorca wystawia dowody wewnętrzne zawierające datę i podpis osób, które bezpośrednio dokonały wydatków, oraz określające nazwę towaru, ich ilość, cenę jednostkową i wartość oraz inne dane firmy przedsiębiorcy jako wystawcy dokumentu. Czy prawidłowe będzie wykazanie wystawionych dowodów wewnętrznych dotyczących zakupu warzyw, produktów roślinnych i zwierzęcych w podatkowej księdze przychodów i rozchodów jako koszt zakupu tych towarów? – pyta czytelnik.

Pozostało 89% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt