Ulga termomodernizacyjna to duże wsparcie dla właścicieli domów jednorodzinnych, zwłaszcza w czasie rosnących cen. Pozwala odliczyć od dochodu nawet 53 tys. zł. Małżonkowie będący współwłaścicielami odliczą łącznie 106 tys. zł.

Z ulgi nie skorzystają jednak osoby, których dom dopiero powstaje. Przeszkodą jest zakaz odliczenia wydatków na nieruchomość w budowie. Prawo do odliczenia można stracić przez brak dopełnienia formalności związanych z oddaniem domu do użytku.

Decydują formalności

Przekonał się o tym podatnik, który jest zameldowany w swoim domu od kilku lat, ale nie uzyskał pozwolenia na użytkowanie. W 2020 r. wydał ponad 48 tys. zł na zakup i instalację urządzeń fotowoltaicznych na dachu. W zeznaniu podatkowym za 2020 r. skorzystał z ulgi termomodernizacyjnej. Urząd skarbowy zakwestionował jednak prawo do odliczenia wydatków ze względu na nieuregulowaną sytuację prawną nieruchomości.

Podatnik wystąpił w tej sprawie z pytaniem do dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, który przyznał urzędowi rację. Dyrektor KIS zaznaczył w interpretacji nr 0113-KDIPT2-2.4011. 68.2022.2.SR, że ulga, o której mowa w art. 26h ustawy o PIT, przysługuje właścicielowi lub współwłaścicielowi istniejącego już budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Przepisy nie odwołują się do nowo budowanego budynku.

Przytoczył też orzecznictwo, zgodnie z którym dopóki inwestor nie zawiadomi o zakończeniu budowy i nie otrzyma decyzji o sprzeciwie lub ostatecznej decyzji o pozwoleniu na użytkowanie, budowa obiektu nie jest formalnie zakończona. To oznacza, że z punktu widzenia przepisów ustawy – Prawo budowlane obiekt pozostaje w budowie.

Na tej podstawie dyrektor KIS stwierdził, że podatnik nie ma prawa do ulgi. Wydatki związane z przedsięwzięciem termomodernizacyjnym w domu jednorodzinnym będącym w budowie nie mogą być uwzględnione w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Zostały bowiem poniesione przed formalnym zakończeniem budowy w świetle przepisów.

Tak samo uzasadnioną odmowę (interpretacja nr 0113- KDIPT2-2.4011.864.2021. 3.KR) otrzymał inny podatnik. Fiskus nie wziął pod uwagę, że przyczyną opóźnienia w dopełnieniu formalności była pandemia.

Czytaj więcej

Za wcześnie zainwestujesz w fotowoltaikę, możesz stracić ulgę

Warto wprowadzić zmiany

– Celem ulgi jest termomodernizacja istniejących budynków. To oznacza, że skorzystają z niej podatnicy, którzy zainwestują w remont lub docieplenie. Nie można natomiast odliczyć wydatków poniesionych formalnie w trakcie budowy, co wyklucza wsparcie dla osób inwestujących w stworzenie miejsca do życia. Powstaje pytanie, czy w obecnej sytuacji ekonomicznej nie warto rozszerzyć tej preferencji, tym bardziej że Polski Ład wprowadza inne ułatwienia dla osób inwestujących w budowę – mówi Agata Malicka, współwłaścicielka biura rachunkowego.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

Szacuje się, że całkowity koszt postawienia domu wzrósł o ponad 20 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem.