Ulga termomodernizacyjna to duże wsparcie dla właścicieli, którzy chcą zaoszczędzić na ogrzewaniu domów. Pozwala odliczyć od dochodu nawet 53 tys. zł. Konieczne jest jednak spełnienie kilku warunków. Jednym z nich jest zakaz odliczenia wydatków na nieruchomość w budowie.

Taką odpowiedź otrzymał od fiskusa przedsiębiorca, który formalnie zakończył budowę domu jednorodzinnego we wrześniu 2020 r., jednak formalne oddanie domu do użytkowania (poinformowanie nadzoru budowlanego o zakończeniu budowy) nastąpiło w maju 2021 r. Powodem były utrudnienia spowodowane pandemią. W listopadzie 2020 r. podatnik zamontował instalację fotowoltaiczną, by zmniejszyć zużycie energii. Wydał na ten cel 20 tys. zł, z czego 5 tys. zł zostało sfinansowane dotacją.

Podatnik chciał skorzystać z ulgi, ale dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że nie ma takiej możliwości. Przypomniał, że właściciel budynku jednorodzinnego ma prawo odliczyć od dochodu wydatki związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, m.in. montażem instalacji fotowoltaicznej. Prawo do preferencji mają zarówno osoby płacące PIT według skali (17 i 32 proc.), podatek liniowy 19 proc., jak i ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (odliczają ulgę od przychodów). W myśl art. 26h ust. 2 ustawy o PIT kwota odpisu nie może przekroczyć 53 tys. zł dla wszystkich przedsięwzięć termomodernizacyjnych w budynkach, których podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem. Dotyczy to tylko wydatków sfinansowanych z własnej kieszeni, nie z dotacji. Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za ten rok, w którym poniesiono wydatki.

Czytaj więcej

Walka ze smogiem daje podatkowe korzyści

Jak jednak zaznaczył dyrektor KIS, przepisy normujące ulgę termomodernizacyjną nie odwołują się do nowo budowanego domu. Dopóki więc inwestor nie dokona zawiadomienia o zakończeniu budowy i nie otrzyma ostatecznej decyzji o pozwoleniu na użytkowanie, budowa obiektu nie jest formalnie zakończona. Z punktu widzenia przepisów ustawy – Prawo budowlane obiekt pozostaje w budowie.

To oznacza, że skoro wnioskodawca najpierw zainwestował w instalację fotowoltaiczną, a dopiero potem dopełnił formalności, stracił prawo do preferencji.

„Wydatki na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w budynku mieszkalnym jednorodzinnym będącym w budowie nie mogą być uwzględnione w ramach ulgi termomodernizacyjnej, gdyż zostały poniesione przed formalnym zakończeniem budowy w świetle przepisów prawa budowlanego" – stwierdził dyrektor KIS.

Numer interpretacji: 0113-KDIPT2-2.4011.864.2021.3.KR